Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

Antykoncepcja zawodzi przy ziołach

Kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak np. pigułki lub implanty, mogą zajść w ciążę, jeśli będą stosowały niektóre zioła, np. popularny dziurawiec.

Brytyjski Urząd Rejestracji Leków i Wyrobów Medycznych (MHRA) poinformował, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymał dwa oficjalne zgłoszenia o „interakcjach prowadzących do spadku efektywności środków antykoncepcyjnych i wystąpieniu nieplanowanych ciąż”.

Ryzyko zaniku skuteczności dotyczy zarówno preparatów jednoskładnikowych, jak i produktów dwuskładnikowych oraz implantów antykoncepcyjnych. W tym ostatnim przypadku podano nawet handlową nazwę wyrobu: „Implanon”. Jeszcze nie wiadomo, czy do spadku efektywności dochodzi również w przypadku wkładek wewnątrzmacicznych ze stopniowo uwalnianym syntetycznym progesteronem.

Od 2000 r. urząd MHRA zarejestrował dokumentację 19 kazusów interakcji preparatów leczniczych z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi – 15 z nich skutkowało nieplanowanymi ciążami.

Farmaceuci próbują ustalić listę ziół odpowiadających za nieskuteczność antykoncepcji hormonalnej. Znalazł się już na niej m.in. nasz poczciwy dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum).

Dziurawiec to jedno z najbardziej znanych ziół, szeroko stosowane w ziołolecznictwie. Zmniejsza objawy obniżonego nastroju i działa jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny. Pomaga przy lekkiej bezsenności, a także przy bólach migrenowych. Ma działanie żółciotwórcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne.

Z tego względu dziurawiec wchodzi w skład licznych mieszanek ziołowych oraz preparatów złożonych, a nawet w skład gorzkich wódek i pasty do zębów. Nie zawsze mamy świadomość, że go przyjmujemy.

Niektórzy producenci wyrobów zawierających ziele dziurawca sami ostrzegają konsumentki. Na przykład, w ulotce popularnych tabletek „Deprim” możemy przeczytać: „Nie stosować: Jeśli pacjentka przyjmuje doustne leki antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne, lub posiada wszczepiony implant hormonalny”.

Opracowanie na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 18.03.2014 r.; także HLI]

za: HLI