Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

Antykoncepcja zwiększa ryzyko jaskry

Kobietom stosującym pigułki antykoncepcyjne zagraża podwyższone ryzyko zachorowania na jaskrę. Po trzech latach łykania pigułki ryzyko wzrasta dwukrotnie.

Badania przeprowadzono w ramach programu mającego na celu ocenę stanu zdrowia Amerykanów – National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES).

Zespół badawczy rekrutował się z naukowców pracujących na prestiżowych uczelniach; University of California (San Francisco), Duke University oraz Nanchang University. Rezultaty badań zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Okulistycznego.

Podczas badania analizowano dane pochodzące od 3 tys. kobiet w wieku powyżej 40 lat. Było to już drugie z kolei badanie, w którym oprócz „klasycznych” czynników ryzyka – wieku i historii retinopatii – wskazano na związek stosowania pigułek antykoncepcyjnych z wystąpieniem jaskry. Poprzednie przeprowadzono w 2011 r.

Jaskra jest chorobą oczu, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. Konsekwencją jest znaczne pogorszenie lub utrata wzroku.

W powiązaniu z antykoncepcją, głównym „podejrzanym” jest poziom estrogenów występujący u kobiet zażywających pigułki. Przy stosowaniu antykoncepcji może on być stosunkowo niski przez dłuższy czas. Od dawna wiadomo, że komórki oka mają receptory estrogenowe. Dotyczy to przede wszystkim siatkówki. Nie ma estrogenów – nie ma ich ochronnego wpływu na siatkówkę oka.

„Nasze badanie jest pierwszym, które dokumentuje ryzyko. Jest to bardzo ważne dla ogólnej populacji” – powiedziała dr Ye Elaine Wang z Uniwersytetu Kalifornijskiego, kierująca zespołem badawczym. „(…) Kobiety po menopauzie, które stosowały doustne środki antykoncepcyjne przez 3 lata lub dłużej i u których występują dodatkowe czynniki ryzyka jaskry, powinny być co roku badane w kierunku wykrycia tej choroby”.

Materiał źródłowy:
LifeSiteNews (D.Siggins) – 19.11.1013 r.

za: HLI