Skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) jest niska. Połączenie komórek rozrodczych nie wystarcza, aby urodziło się dziecko.
Większość zapłodnionych komórek jajowych nie rozwija się i nie staje się zarodkami. Co więcej, z danych statystycznych wynika, że jedynie 7,5 proc. zarodków stanie się żywo urodzonymi dziećmi. Lekarze zaangażowani w procedury sztucznego zapłodnienia wciąż poszukują sposobów na zwiększenie efektywności swoich poczynań.
W Hospital del Mar, centralnym szpitalu klinicznym Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie, postanowili sprawdzić, czy kriokonserwacja wszystkich embrionów i późniejszego transfer mrożonych zarodków (FET) daje lepsze efekty w porównaniu z transferem „świeżych” zarodków.
Lekarzy interesowało kilka wskaźników:
– wskaźnik zachodzenia w ciążę (tzw. ciąża biochemiczna – pozytywny wynik próby ciążowej lub poziom hormonu HCG we krwi ponad 50 mIU/ml),
– wskaźnik ciąż klinicznych – widoczny płód z akcją serca,
– wskaźnik poronień.
W trakcie badań analizowano 633 cykle sztucznego zapłodnienia przeprowadzone w trzech próbach u kobiet w wieku 27-33 lat. Okazało się, że w przypadku transferu do organizmu kobiety embrionów poddanych kriokonserwacji uzyskiwano więcej ciąż biochemicznych oraz klinicznych.
W podsumowaniu badań naukowcy stwierdzili, że transfer embrionów „mrożonych” podnosi skuteczność zapłodnienia in vitro. Tłumaczą to lepszą synchronizacją „układu zarodek-endometrium”. Czyli, jeśli wszystkie zarodki zostaną zamrożone, nie ma już pośpiechu i można spokojnie odpowiednio dobrze przygotować endometrium (błona śluzowa macicy) na przyjęcie zarodka.
Hiszpańscy specjaliści w zakresie medycyny rozrodu wspomaganego nie wspomnieli tylko o jednym. Wszystkie wskaźniki podali w przeliczeniu na transfer zarodka. W związku z tym, nie brali pod uwagę obumierania zarodków przed zamrożeniem, podczas jego trwania i rozmrażania. Nie brali również pod uwagę uśmiercania zarodków, które nie przeszły pozytywnie diagnostyki preimplantacyjnej.
W dalszym ciągu niewiele dzieci poczętych na laboratoryjnym szkle ma szansę na rozwój i urodzenie się.
Materiał źródłowy:
K.Lattes, M.Roque, S.Serra i in., “Fresh embryo transfer versus frozen embryo transfer in in vitro fertilization cycles: a systematic review and meta-analysis”, w: “Fertility and Sterility”, Vol. 99, Issue 1, January 2013, pp. 156-162
za: HLI