Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

Farmakologia w służbie aborcji

Aborcja farmakologiczna stanowi coraz bardziej popularną alternatywę dla metod chirurgicznych. Początkowo była możliwa wyłącznie na wczesnym etapie, do 9. tygodnia życia płodowego dziecka. Ostatnio aborterzy zaczęli ją stosować także w drugim trymestrze, między 12. a 20 tygodniem ciąży, a nawet – w Wielkiej Brytanii – do 24 tygodnia.

Aborcja farmakologiczna polega na podaniu środków powodujących śmierć dziecka i wymuszających poronienie lub poród. Pierwsza dawka zawiera farmaceutyk, który uszkadza zarodek bądź płód lub niszczy łożysko. Druga dawka zawiera preparat wywołujący skurcze macicy i wydalenie uśmierconego dziecka wraz z łożyskiem i błonami płodowymi.

W czołówce badaczy pracujących nad opracowaniem nowych sposobów aborcji farmakologicznej są lekarze i farmaceuci z Azji. Zespół naukowców z Uniwersytetu Hong Kongu badał możliwość wykorzystania w późnej aborcji farmakologicznej preparatu stosowanego w leczeniu hormonozależnego raka piersi. Letrozol, lek przeciwnowotworowy, jest absolutnie przeciwwskazany w ciąży. Podany kobiecie ciężarnej uszkadza łożysko, co prowadzi do śmierci dziecka.

Wcześniej nikt nawet nie próbował podawać letrozol w celach aborcyjnych. Producent ostrzega, że lek powinien być stosowany pod nadzorem onkologa klinicznego z odpowiednim doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.

Pierwszy eksperyment przeprowadzono w uniwersyteckim centrum medycznym Queen Mary Hospital w Pokfulam. „Grupę badawczą” stanowiło 50 kobiet w drugim trymestrze ciąży – od 12 do 20 tygodnia. Wszystkie miały przejść „procedurę przerwania ciąży”. Pacjentki podzielono na dwie grupy i przez trzy dni podawano tabletki. Dla pierwszej grupy był to letrozol, a dla drugiej – placebo. Następnie wszystkie kobiety otrzymały misoprostol, który wywołuje skurcze macicy i indukuje akcję porodową. W 44 przypadkach doszło do wydalenia uśmierconego dziecka oraz łożyska.

Łożyska wnikliwie przebadano. Wykonano m.in. skomplikowane badania  immunohistochemiczne oraz testy TUNEL w celu określenia stopnia obumierania komórkowego. Wyniki badań wskazywały na większe uszkodzenie łożyska i jego funkcji u kobiet, którym podano letrozol.

Materiał źródłowy:
Vivian Chi-Yan Lee, Jing Gao, Kai-Fai Lee i in., “The effect of letrozole with misoprostol for medical termination of pregnancy on the expression of steroid receptors in the placenta”, w: “Human Reproduction”, Volume 28, Issue 11, pp. 2912 – 2919.

za: HLI