Rośnie liczba kobiet korzystających w USA z tzw. antykoncepcji awaryjnej. Są to środki, które przyjmuje się po „niezabezpieczonym stosunku”, aby uniemożliwić rozwój być może poczętego dziecka. Autorzy rządowego raportu zwrócili uwagę na narastającą tendencję do stosowania pigułki „dzień po” przez bardzo młode kobiety.
W latach 2006 – 2010 z antykoncepcji „po stosunku” skorzystało prawie 11 proc. (5,8 mln) kobiet aktywnych seksualnie. W 2002 r. było to zaledwie 4 proc. kobiet. Najczęściej po środki antykoncepcji „po stosunku” sięgały kobiety młode. Do zastosowania pigułki „dzień po” przyznała się co czwarta kobieta w wieku 20-24 lata. Takie dane pozyskano z rządowego ośrodka US Centers for Disease Control and Prevention (CDC – Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom).
Większość kobiet, które zażyły pigułkę postkoitalną zrobiła to tylko raz w życiu (59 proc.) lub dwa razy (24 proc.). Najczęściej były to kobiety stanu wolnego, niezamężne i nieżyjące w stałym związku partnerskim (19 proc.) lub kobiety żyjące w konkubinacie (14 proc.). Kobiety zamężne, aktualnie lub kiedykolwiek, stosowały antykoncepcję awaryjną dość rzadko (5,7 proc.)
Ponad 45 proc. kobiet zastosowało pigułkę „po stosunku” z obawy, że zawiodła tradycyjna antykoncepcja, a 49 proc. przyznało, że podjęło współżycie „bez zabezpieczenia” nie mając pojęcia, czy są płodne, czy nie.
Raport zatytułowany „Stosowanie antykoncepcji doraźnej przez kobiety w wieku 15–44 lata” jest pierwszym takim szczegółowym raportem opracowanym przez agencję rządu federalnego USA od czasu wprowadzenia antykoncepcji postkoitalnej do aptek ogólnodostępnych. Preparaty „dzień po” stały się dostępne na receptę w 1999 roku, a od 2006 r. można je kupić bez recepty.
Tzw. antykoncepcja postkoitalna, to tabletki zawierające dużą ilość hormonu zwanego progestagenem. „Pigułka dnia następnego” ma ograniczone działanie antykoncepcyjne – tylko pod warunkiem, że w cyklu nie wystąpiła jeszcze do owulacja. W sytuacji, gdy doszło do poczęcia dziecka działa wczesnoporonnie. Opóźnia wędrówkę zarodka przez jajowód i natychmiast zmienia strukturę błony śluzowej macicy uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka. Poczęte dziecko umiera.
(Opracowanie na podstawie serwisu informacyjnego NCHS Data Brief – No. 112, February 2013 oraz BBC News/ Health – 14.02.2013 r.)
Materiał źródłowy:
K.Daniels, J.Jones, J.Abma, „Use of Emergency Contraception Among Women Aged 15-55: United States, 2006-2010”, U.S. Department of Health and Human Services – Centers for Disease Control and Prevention, Atlanta 2013.
za: HLI