Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

Spadek płodności wśród mężczyzn

Europejscy naukowcy alarmują, że u mężczyzn spada liczba plemników w nasieniu. Badania przeprowadzone we Francji ujawniły, że od 1989 r. liczba ta zmniejszyła się o ponad 30 proc.

Liczba plemników w 1 mililitrze nasienia spadła o 32,3 proc., a na domiar złego, odsetek plemników o prawidłowym kształcie zmniejszył się aż o 33,4 proc.

Eksperci pocieszają, że średnia liczba plemników wciąż jeszcze utrzymuje się na poziomie wystarczającym do poczęcia dziecka siłami natury. Dr Allan Pacey, androlog z Uniwersytetu w Sheffield (Wielka Brytania), tak skomentował wyniki badań swoich francuskich kolegów: ”Opisane zmiany stężenia plemników, z 73,6 do 49,9 milionów w mililitrze (średnio dla 35-letniego mężczyzny), nie przekraczają jeszcze dolnego progu normy. Niepłodność mężczyzny zaczyna się poniżej 15 milionów na mililitr”.

Lekarzy martwi jednak szybkie tempo spadku – o 2 proc. rocznie. Apelują o pilne rozpoczęcie badań nad przyczynami obniżania się męskiej płodności. Tym bardziej, że średnia statystyczna to jeszcze nie wszystko. Okazało się, że jeden na pięciu młodych mężczyzn ma na tyle niską liczbę plemników, że jego płodność jest poważnie obniżona.

Prof. Richard Sharpe z Uniwersytetu w Edynburgu (Wielka Brytania) stwierdził: „Coś w naszym nowoczesnym stylu życia, diecie i środowisku, np. narażanie się na substancje chemiczne, jest tego przyczyną. (…) Nadal nie wiem, które czynniki są tu krytyczne, ale chyba najbardziej prawdopodobna jest kombinacja wysokiej zawartości tłuszczu w diecie w połączeniu z rosnącą ekspozycją na chemiczne skażenie środowiska„.

Materiał źródłowy:
BBC News/ Health (A-M.Lever) – 29.11.2012 r. oraz „Human Reproduction”

za: HLI