Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Antykoncepcja hormonalna powoduje raka piersi

Fot.: Areeya/FreeDigitalPhotos

Z nowych badań duńskich naukowców wynika, że stosowanie antykoncepcji może spowodować wzrost zachorowań na raka piersi nawet o 38 procent.

Przez 11 lat badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze analizowali wyniki 1,8 miliona duńskich kobiet poniżej 50 roku życia. Badania wskazują, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi zależy od tego, jak długo przyjmowano antykoncepcję. Dotyczy to różnego rodzaju antykoncepcji hormonalnej takiej jak pigułka, zastrzyki czy wkładka domaciczna.

Naukowcy zauważyli 9 – procentowy wzrost ryzyka zapadania na raka piersi przez kobiety, które przyjmowały środki antykoncepcyjne przez mniej niż rok. Jeśli stosowały antykoncepcję przez ponad 10 lat, prawdopodobieństwo choroby wzrastało o 38 proc.

New England Journal of Medicine podał, że u kobiet, które przez krótki czas stosowały hormonalne środki antykoncepcyjne ryzyko raka piersi znikało dość szybko po odstawieniu.

David Hunter, profesor epidemiologii i medycyny z the Nuffield Department of Population Health w Wielkiej Brytanii orzekł, że ryzyko jest pięciokrotnie wyższe u kobiet po 40-tym roku życia niż u kobiet w wieku 30 lat.

W ubiegłym roku inne duńskie badania wykazały silny związek między hormonalną antykoncepcją a depresją, szczególnie wśród nastolatków.

Ze względu na możliwość licznych powikłań, coraz więcej par decyduje się na naturalną metodę, która opiera się na obserwacji i świadomości swojej płodności.

 

JB
Źródło: aleteia.org

 

 

Nasze inicjatywy