Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Apel w sprawie Katarzyny Jachimowicz, polskiej lekarki walczącej o wolność sumienia dla lekarzy w Norwegii

W Notodden w dniach 16, 17 i 18 stycznia 2017 roku, będzie miał miejsce proces w obronie sumienia lekarzy.

Dr Katarzyna Jachimowicz pracowała od 2010 r. w Norwegii jako lekarz rodzinny. W grudniu 2015 r. dostała wypowiedzenie z pracy, w którym napisano, że powodem zwolnienia była odmowa zakładania spirali wczesnoporonnych i kierowania pacjentek na aborcję.

Katarzyna Jachimowicz upomniała się o prawo do wolności sumienia dla lekarzy, którzy według norweskiego prawa mają obowiązek zakładania środków wczesnoporonnych oraz kierowania na zabieg aborcji. 16 stycznia rozpocznie się wszczęty przez nią proces sądowy w obronie klauzuli sumienia.

„Gdyby chodziło tylko o przywrócenie mnie do pracy, pewnie zakończyłabym już tę walkę. Ale lekarze rodzinni w Norwegii stracili prawo do wolności sumienia. Co będzie, gdy po zakładaniu spirali i kierowaniu na aborcję w grę wejdą inne zabiegi np. eutanazja? Pozywam państwo norweskie za bezzasadne zwolnienie z pracy oraz łamanie praw człowieka”- wyjaśniała dr Katarzyna Jachimowicz

Zdaniem   Jachimowicz, Norwegia zakazując lekarzom stosowania klauzuli sumienia narusza w ten sposób art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka:

Artykuł 9. Wolność myśli, sumienia i wyznania

Każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje wolność zmiany wyznania lub przekonań oraz wolność uzewnętrzniania indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, swego wyznania lub przekonań przez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i czynności rytualne.

Wolność uzewnętrzniania wyznania lub przekonań może podlegać jedynie takim ograniczeniom, które są przewidziane przez ustawę i konieczne w społeczeństwie demokratycznym z uwagi na interesy bezpieczeństwa publicznego, ochronę porządku publicznego, zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób.

W związku ze zbliżającym się procesem dr Katarzyny Jachimowicz zachęcamy wszystkich, aby dać mocne wsparcie pani Katarzynie, modlitwą i dobrym słowem. Jest to wielka sprawa dotycząca przywrócenia norweskim lekarzom rodzinnym oczywistego prawa odmowy wykonywania czynności niezgodnych z ich sumieniem.

Została także stworzona specjalna strona na Facebooku poparcia dla dzielnej lekarki.

Zachęcamy do wysyłania listów i e-maili celem poparcia dla Katarzyny Jachimowicz:

Premier Norwegii: Erna Solberg
Government Administration Services,
Postbox 8129 Dep, 0032 OSLO, Norway
e-mail: postmottak@smk.dep.no

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
Ambasador: Stefan Czmur
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
e-mail: oslo.info@msz.gov.pl

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo
Norwegia, Oslo, Nedre Vollgate 5, 0158 Oslo
e-mail: oslo.amb.wk@msz.gov.pl

Ambasada Norwegii w Warszawie
ul. Chopina 2A, 00-559 Warszawa
tel.(22) 696 40 30
fax: (22) 628 93 83
e-mail: emb.warsaw@mfa.no

 

 

 

 

 

 

Nasze inicjatywy