Ulicami Krakowa przeszedł w niedzielę pierwszy Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny. Odbył się on pod hasłem „Życiu – tak!”. W marszu wzięło udział ok. siedmiu tysięcy osób.
Marsz podzielony był na dwa człony. Pierwsza trasa marszu rozpoczęła się o godz. 10.00 uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem J. Em. ks. kard. Stanisława Dziwisza w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. W czasie Mszy św. została poświęcona figura Matki Bożej Brzemiennej, w którą wkomponowany został relikwiarz św. Jana Pawła II. Relikwie wraz z figurą peregrynować będą po polskich parafiach. Po Mszy św. obrońcy życia z relikwiami św. Jana Pawła II ze śpiewem i modlitwą przeszli w kierunku krakowskiego rynku. W Marszu niesione były portrety świętych: Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty.
Druga trasa była przeznaczona dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych. Marsz wyszedł z kościoła świętego Józefa w Krakowie na Podgórzu. Oba człony Marszu połączyły się przy stadionie „Korony”, skąd poszły już wspólnie, radośnie śpiewając i modląc się, w kierunku kościoła św. Wojciecha.
Podczas Mszy św. ks. Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział: „Św. Jan Paweł był wielkim obrońcą życia człowieka i jego godności, który uwrażliwiał w najdalszych zakątkach świata na szacunek dla każdego poczętego pod sercem matki dziecka. Dzisiaj ta święta sprawa jest nadal aktualna w naszej ojczyźnie. Przekonaliśmy się o tym w ostatnich dniach. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy stają w obronie życia. Wśród nich są uczestnicy I Małopolskiego Marszu dla Życia i Rodziny”.
Grażyna Kominek, prezes Krakowskiej Akcji Katolickiej, cieszy się z sukcesu I Małopolskiego Marszu dla Życia i Rodziny. Zapowiedziała, że za rok będzie ciąg dalszy: „Zobaczcie, ile jest w nas dziś radości! W przyszłym roku idących za życiem będzie o wiele więcej”.
Ks. kard. Stanisław Dziwisz do zgromadzonych na Rynku Głównym powiedział: „Dzisiejszy I Małopolski Marsz jest dla życia i rodziny. Ten marsz jest dla człowieka. Ten marsz jest dla naszych najmniejszych braci i sióstr, którzy jeszcze nie mogą mówić, ale mają święte prawo ujrzeć światło dzienne i przyjazną ludzką twarz. Mają prawo stać się obywatelami ziemi. Naszej polskiej ziemi.”
Marsz był zorganizowany z inicjatywy Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej, która do współpracy zaprosiła m.in. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, Caritas Archidiecezji Krakowskiej czy KSM.
JB
fot. Joanna Banasik