Warszawa, 16 marca 2015 r.
Szanowny Pan
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Jesteśmy głęboko rozczarowani podpisaniem przez Pana Prezydenta ustawy umożliwiającej ratyfikację przemocowej Konwencji Rady Europy CAHVIO.
Jednocześnie zwracamy się do Pana Prezydenta o nieratyfikowanie tego dokumentu. Jego wprowadzenie w życie byłoby sprzeczne z istotą polityki prorodzinnej państwa.
Organizacje zrzeszone w naszej Federacji zajmują się wspieraniem rodzin i eliminacją przemocy. Zależy nam na rozwiązaniach prawnych, które będą dobrze służyły temu celowi. Jednakże Konwencja CAHVIO nie wprowadza żadnych nowych rozwiązań prawnych, których nie ma w obecnie obowiązującym w Polsce prawie w zakresie eliminacji przemocy. Natomiast stosując inżynierię społeczną i wykorzystując nośne hasło przeciwdziałania przemocy zmierza do zmiany naszej kultury, tradycji, relacji małżeńskich i rodzinnych oraz marginalizacji religii, zgodnie z nową lewicową ideologią genderową.
Zapisy konwencji mówią wprost o „wykorzenianiu stereotypowych ról kobiet i mężczyzn”(rozdział III, art. 12 pkt 1), co godzi w wolność wyboru sposobu życia oraz oznacza promocję przez państwo nietypowych form relacji, np. jednopłciowych związków partnerskich.
Poprzez anarchizowanie życia społecznego, podważanie uznanych norm i wartości oraz wspólnot podstawowych, jakimi są małżeństwo i rodzina, konwencja ta nie wpłynie na obniżenie poziomu przemocy. Nastąpi raczej jej podwyższenie w relacjach międzyludzkich, na co wskazują badania Agencji Praw Podstawowych UE. Wynika z nich, że kraje, które wprowadziły rozwiązania zgodne z filozofią konwencji CAHVIO, mają wyższy stopień przemocy wobec kobiet niż w Polsce.
Konwencja ta:
- wprowadzi do polskiego prawa, polityki społecznej i programów szkolnych zamęt prawny, powodowany redefinicją płci, zgodną ze skrajnie feministyczną ideologią gender (art. 3 c; art.12.1; art. 14 pkt 1 i 2);
- wymusi biologistyczną edukację seksualną typu B, pozbawioną kontekstu małżeństwa i rodziny oraz nauczanie o tzw. „niestereotypowych rolach płciowych”;
- spowoduje utratę suwerenności Polski w sprawach dotyczących wartości etycznych i rodzinnych oraz kosztowny system monitorowania realizacji zapisów konwencji przez międzynarodowy komitet GREVIO;
- naruszy konstytucyjny porządek prawny, w tym zapisy mówiące o ochronie małżeństwa i rodziny oraz prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a także zapewniające światopoglądową bezstronność państwa oraz równość kobiet i mężczyzn (art.18; art. 25 p.2; art. 48).
Wprowadzenie Konwencji CAHVIO w życie zaprzeczyłoby istocie polityki rodzinnej, gdyż zaleca ona „wykorzeniane” stereotypowych relacji, czyli takich, jakie odnajdujemy w małżeństwie i rodzinie. Szczególnie w obecnej sytuacji rodzina powinna być doceniania i chroniona, bo bez niej nie zostanie rozwiązany ani kryzys demograficzny, ani problemy gospodarcze. Z tego powodu konwencja CAHVIO jest głęboko sprzeczna z najlepiej pojętą polską racją stanu.
W imieniu 87 organizacji rodzinnych zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia:
Paweł Wosicki (prezes), Anna Dyndul, Jakub Bałtroszewicz, Aleksandra Gil, Ks. Ryszard Halwa, Ewa Kowalewska, ks. Stanisław Kaniewski, Lidia Klempis, Lech Łuczyński, Paweł Majewicz, Antoni Szymański, Hanna Wujkowska, Antoni Zięba, Urszula Wosicka, Piotr Zajkowski
*Polska Federacja Ruchów Obrony Życia w 2012 roku za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską.