Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Młodzi skutecznymi obrońcami życia

Wręczenie nagród w konkursie pro-life dla młodzieży to doroczne święto obrońców życia. W tym roku nie dość, że nadesłano rekordową liczbę (1300 prac), to jeszcze dotarła do nas informacja o matce, która odstąpiła od zamysłu zabicia swojego dziecka po obejrzeniu jednego z konkursowych filmów!

W Częstochowie 2 kwietnia 2016 roku podczas XXXVI pielgrzymki Obrońców Życia zostały ogłoszone wyniki XII edycji ogólnopolskiego Konkursu o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który odbył się pod hasłem „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

XII edycja cieszyła się rekordowo dużym powodzeniem – nadesłano aż 1300 prac z całej Polski. Jury oceniło je w trzech kategoriach: literackiej (wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż), plastycznej (plakat, grafika, malarstwo, fotografia), multimedialnej (strona internetowa, film, program radiowy, komputerowy, multimedialny).

Młodzi konkursowicze wykazali się bardzo dużymi umiejętnościami, starannością, bogactwem i doborem słownictwa, a także oryginalnością ujęcia tematu.

Zastanawiam się, co czują wtedy matki

W kategorii literackiej najlepszy okazał się Iwo Buller z futurystycznym opowiadaniem pt. „Droga do Kurdystanu”. Jak sam autor podkreśla, jego głównym zainteresowaniem jest fantastyka, a napisanie tego opowiadania zajęło mu trzy tygodnie.

W kategorii plastycznej I miejsce zajęła Marta Koncewicz z pracą „Dzieci i ryby głosu nie mają”. Autorka chciała poprzez tą pracę przedstawić sytuację dziecka zagrożonego aborcją: – „ Dziecko nie może sprzeciwić się temu co robią jego rodzice, nie ma głosu, ani prawa wyboru. Ktoś inny decyduje o tym, czy będzie żyło, czy nie.” Zdobywczyni I miejsca podkreśla, że tematyka pro—life nie jest jej obca, uczęszcza na spotkania o prawie do życia, aborcji, in-vitro: – „Czytam wiele świadectw osób, które dokonały aborcji i zastanawiam się, co czują wtedy matki. To musi być ogromny ból. Nie chciałabym nigdy znaleźć się w takiej sytuacji. Nie chciałabym żyć w takim świecie, w którym ludzkie istnienie nie jest szanowane.”

W kategorii multimedialnej I miejsce zdobył film pt. „Wzór” Elizy Kostyry z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Żelechowie, pod opieką ks. Krzysztofa Banasiuka. Film dotknął bardzo bolesnego tematu jakim jest dylemat matki chorej na białaczkę. Ta matka musiała dokonać dramatycznego wyboru życia lub śmierci. Czy leczyć się intensywnie i zaszkodzić swojemu dziecku, czy leczyć się mniej intensywnie, albo odstąpić od leczenia, by dziecko było zdrowe?

Imię dla uratowanego dziecka

Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia już w zeszłym roku brała udział w ogólnopolskim konkursie o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki z filmem pt. „Szturm” zajmując również pierwsze miejsce. Jak sami mówią za rok też mają zamiar przystąpić do konkursu, ponieważ zmotywowała ich otrzymana ponad rok temu wiadomość, od młodej kobiety, która zdecydowała się zrezygnować z zabiegu aborcji dzięki obejrzeniu ich „Szturmu”. Kobieta ta nadała swojemu dziecku imię jednej z młodych autorek filmu:

Uroczyste wręczenie nagród zakończyło się wspólnymi zdjęciami i małym poczęstunkiem.

Nie tylko sztuka dla sztuki

Celem konkursu jest promowanie wśród młodych ludzi szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wszystkim konkursowiczom serdecznie gratulujemy i składamy podziękowania za udział w Konkursie, za wysiłek włożony w realizację zadania. Gratulujemy również opiekunom, którzy koordynowali prace uczniów. Ewa Romaszewska, autorka wyróżnionej pracy plastycznej pt. „Dziewczynka z Zespołem Downa” zachęca wszystkich do udziału w Konkursie: – Konkurs „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” ma cel. Nie jest tylko sztuką dla sztuki. Pomaga w rozumieniu ważnych prawd”.

Gorąco zachęcamy wszystkich do propagowania Konkursu o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ponieważ zajęcie się tą tematyką przez młodego człowieka umacnia w nim szacunek dla ludzkiego życia. Może raz jeszcze uda się uratować kolejne, bezbronne ŻYCIE.

 

JB
Fot.: JB

Nasze inicjatywy