Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Ulicami Krakowa przeszedł II Małopolski Marsz Rodzinie i Życiu TAK!

W marszu wzięło udział kilka tysięcy osób. Zorganizowany był w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego.

Marsz rozpoczął się o godzinie 10:00 Mszą Świętą koncelebrowaną w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem JE Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – metropolity krakowskiego. Po Mszy Świętej uczestnicy Marszu przeszli ze Wzgórza Wawelskiego – ulicą Grodzką – pod Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym. W marszu niesione były portrety świętych: Jana Pawła II i Joanny Beretty Molli przez Rycerzy Kolumba. Rycerze Zakonu Jana Pawła II nieśli figurę Matki Bożej Brzemiennej z relikwiami papieża.

W marszu uczestniczyło wiele rodzin z małymi dziećmi, modląc się i śpiewając radośnie pieśni. Uczestnicy szli by pokazać, że najważniejszymi wartościami jest Pan Bóg, rodzina i obrona dzieci nienarodzonych, szczególnie tych zagrożonych tzw. aborcją eugeniczną. Wszyscy maszerowali w takt utworów granych przez orkiestrę górniczą z Libiąża.

Podczas Mszy św. JE Ksiądz Arcybiskup Mark Jędraszewski powiedział, że na każde poczęte życie ludzkie należy patrzeć jak na wielki dar Boga dla człowieka, ale niestety świat bardzo często właśnie tego niewinnego najbardziej bezbronnego dziecka szanować nie chce.

„Logika tego świata, pełnego egoizmu i przemocy zderza się z logiką Boga, który jest miłością i który stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo po to, żeby kochał. To starcie dwóch logik odbywa się w naszych sercach i w naszych sumieniach, a potem przybiera określony kształt naszych decyzji. Nie daj Boże, żeby nasze serca stały się skamieniałe i wydawały wyrok śmierci na bezbronnych. Jesteśmy obecnie w trakcie bardzo szczególnego zmagania się o życie dzieci nienarodzonych, które już są i żyją pod sercem ich matek. Szczególnie tych, o których współczesna medycyna mówi, nie będąc zresztą pewna swych wyroków, że są naznaczone jakąś chorobą. Logika tego świata mówi – usunąć je! Zdajemy sobie sprawę, że za tym słowem, tak niewinnie brzmiącym kryje się zbrodnia. A logika miłości mówi – przyjąć je! Otoczyć je większą troską i miłością. Należy zrozumieć, że wtedy kiedy jest jeszcze więcej miłości i jeszcze więcej troski, to nie tylko to dziecko będzie żyło i cieszyło się tym światem, ale też jego rodzice, zwłaszcza matka, będą bardziej przeniknięte Bożą miłością, która zmienia prawdziwie oblicze tego świata – podkreślił arcybiskup.

Apelował również, aby iść naprzód -”…mamy domagać się nieustannie i ciągle na nowo w pełni ludzkiego kształtu życia polskiego narodu. Mamy ciągle na nowo także domagać się zmiany ustaw, które tak pięknie brzmią: kompromis aborcyjny, a które w gruncie rzeczy są prawdziwym zagrożeniem dla naszych nienarodzonych jeszcze, ale już żyjących braci i sióstr”.

Na Rynku Głównym uczestnicy marszu odśpiewali pieśni religijno patriotyczne. Zbierano także podpisy pod obywatelskim projektem „Zatrzymaj aborcję”, zakazującym aborcji eugenicznej. Rozdawane były także słodkie upominki dla najmłodszych uczestników marszu.

Do zebranych na Rynku Głównym kard. Stanisław Dziwisz powiedział: – „Obowiązek ochrony życia ludzkiego jest obowiązkiem każdego, nie tylko chrześcijanina. To wynika z naszej natury. Nikogo nie można wyłączać spod tej ochrony. Tego uczył nas św. Jan Paweł II.”

Grażyna Kominek, prezes zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej apelowała, aby upominać się o godność człowieka, rodziny i małżeństwa. Mamy bronić życia od poczęcia do naturalnego kresu – „Ten marsz jest radosnym dziękczynieniem Bogu, który jest Dawcą życia. Wszyscy obecni na marszu są zatroskani o normalność i poszanowanie każdej osoby” – wyjaśniała Grażyna Kominek.

Wśród maszerujących byli m.in. Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, Marek Jurek, poseł do parlamentu Europejskiego, dr inż. Antoni Zięba prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dr Paweł Wosicki prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Ewa Kowalewska, z Human Life i Jakub Bałtroszewicz, Sekretarz ONE OF US. Swą obecnością marsz zaszczyciła także delegacja z Ukrainy z „Ruchu dla życia” z Iwanofrankowska i Paul Gionoux de Fermon z francuskiego ruchu antyaborcyjnego „Wybierz życie”.

Organizatorami marszu byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Honorowym patronatem marsz objęli: metropolita krakowski Marek Jędraszewski i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

 

Joanna Banasik
(fot. JB)

 

Nasze inicjatywy