Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Fot.: szczecin.kuria.pl

15 października na całym świecie obchodzony jest jako Dzień Dziecka Utraconego. Dlaczego 15 października? Bo tyle trwa ciąża począwszy od 1 stycznia. Doświadczenie śmierci dziecka przed jego narodzeniem jest zjawiskiem niezwykle powszechnym, niezwykle bolesnym, a tak często przemilczanym. Pragniemy wspólnie wesprzeć się w cierpieniu i modlić w intencji rodziców zmarłych przedwcześnie dzieci oraz ich rodzin.

Wychodząc naprzeciw cierpieniom tak wielu małżeństw i rodzin, Fundacja Donum Vitae organizuje obchody tego wyjątkowego dnia w Szczecinie:

  • godz. 12.00 – wspólna modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Aby wspólnie udać się pod pomnik Dziecka Utraconego zapraszamy o godz. 11.30 przy bramie cmentarnej na ul. Ku Słońcu (przy Ojcach Salezjanach),
  • godz. 18.00 – uroczysta Msza święta w intencji rodziców dzieci, które odeszły zbyt wcześnie oraz zawiązanie wspólnoty duszpasterskiej rodziców w doświadczeniu śmierci dziecka, parafia p.w. św. Rodziny, ul. Królowej Korony Polskiej 28 w Szczecinie.

Lublin

W kościele pw. Świętego Ducha w Lublinie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 1, o godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko. W czasie Eucharystii rodzice będą mogli symbolicznie oddać swoje zmarłe dzieci Bogu. A po Mszy św. uczestniczyć w spotkaniu. Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie.

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka w kościele pw. Świętego Ducha w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście stworzona została Księga Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci – od 9 października 2016 roku, będzie ona wyłożona kościele. Spotkania będą kontynuowane w każdą I sobotę miesiąca o godz. 15.00

Warszawa

Inauguracja nowego cyklu spotkań rodziców dziecka utraconego odbędą się w piątek 14 października o godz. 19.30 w kościele oo. dominikanów na stołecznym Służewie (dolny kościół). W czasie Mszy św. tradycyjnie zostaną wyczytane imiona i nazwiska zmarłych dzieci, zarówno tych starszych, jak i całkiem maleńkich. Organizatorzy spotkania zachęcają do przyniesienia zdjęć dzieci i ustawienia ich przy ołtarzu. Ojcowie dominikanie zapraszają na to spotkanie „rodziców dzieci zmarłych przed urodzeniem i po narodzinach, dzieci kilkuletnich i już dorosłych, zmarłych w wyniku choroby czy nieszczęśliwych wypadków – wszystkich doświadczonych stratą dziecka, bez względu na jego wiek i okoliczności śmierci”.

Poznań

O godz. 19.00 w kościele oo. dominikanów przy ul. Kościuszki 97 (wejście od Al. Niepodległości) odprawiona zostanie Msza św., podczas której rodzice z myślą o dzieciach zapalą światełka i złożą je pod ołtarzem. W niedzielę 16 października w bazylice w Skarżysku-Kamiennej o godz. 12.30 Mszy św. dla rodziców przeżywających śmierć dziecka przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik. Po Eucharystii nastąpi poświęcenie pomnika dzieci nienarodzonych i wspólna modlitwa różańcowa.

Tarnów

Pochówki dzieci utraconych w poświęconych grobach zbiorowych odbędzie się 15 października. Mogiła zbiorcza znajduje się na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach. Pochówek rozpocznie się o godz. 11.00 przy kaplicy cmentarza. Poprzedzi go o godz. 10.00 Msza św. w kościele parafialnym przy ul. Zbylitowskiej 5 w Tarnowie-Mościcach, odprawiona w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci swojego potomstwa. Do grobu razem z urną złożone zostaną kartki z imionami dzieci, których rodzice nie mieli możliwości pochować. W czasie uroczystości odczytane zostaną również imiona dzieci utraconych, o których rodzice poinformowali Komitetowi Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych.

Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zachęca rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o ich dzieciach, zostaną one zapalone przy mogile zbiorczej.

Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa. Rada Miejska w Tarnowie 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Bielsko-Biała

W parafii św. Józefa na osiedlu Złote Łany, ul. Tuwima 62 spotkają się wszyscy ci, którzy chcą objąć swoją pamięcią i modlitwą osieroconych rodziców i zmarłe dzieci. W programie przewidziany jest również wykład psychoterapeuty Piotra Domaradzkiego, który poruszy temat radzenia sobie z doświadczeniem traumy po stracie dziecka.

W bazylice na Górze św. Anny 15 października o godz. 18.00 odmówiony zostanie różaniec, następnie w planach jest Msza św., a po niej przejście do symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego.

Olsztyn

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warmińskiej, Diakonia Życia w Olsztynie oraz Kanonicy Regularni Laterańscy – kustosze Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – w Dniu Dziecka Utraconego 15 października zapraszają rodziców, którzy doświadczyli śmierci dziecka do wspólnej modlitwy w gietrzwałdzkim sanktuarium. O godzinie 17:15 będzie miał miejsce różaniec, 18:00 – Msza święta, 18:45 – procesja ze świecami do Kaplicy Dziecka Utraconego przy Źródełku.

Kraków

– O godzinie 15:00 odbędzie się Msza Św. w Kościele parafialnym św. Stanisława Kostki, ul. Konfederacka 6. Po Mszy będzie możliwość uzyskania informacji na temat wsparcia dla Rodziców w żałobie oferowanego przez Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera.

– O godzinie 18:30 będzie miał miejsce różaniec z rozważaniami dla rodziców po stracie, o godzinie 18.30 zostanie odprawiona Msza Św. z paleniem świec w intencji zmarłych dzieci i ich bliskich w kościele p.w. św. Rafała Kalinowskiego (ul. bpa. A. Małysiaka 1, Kraków-Kliny). Przed różańcem i Mszą można będzie postawić na stopniach przed ołtarzem, oprawioną w ramkę kartkę z wypisanym imieniem dziecka i ewentualnie datami.

 

JB
Źródło: dlaczego.org.pl

 

 

Nasze inicjatywy