Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Rok 2017 dla Akcji Katolickiej w Archidiecezji Krakowskiej czasem jubileuszu

Wyjątkowy jubileusz 20 lat istnienia obchodzi Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej. Najwyższe odznaczenie DIAK Archidiecezji Krakowskiej otrzymało Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, za piękną i owocną współpracę Stowarzyszenia z Akcją Katolicką w służbie Bogu, Kościołowi i człowiekowi. Serdecznie dziękujemy za tak zaszczytne wyróżnienie!

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie ściśle współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła. Co roku Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wspólnie z Akcją Katolicką organizują w ramach obchodów Dni Jana Pawła II, Małopolski Marsz Rodzinie i Życiu TAK! Celem tego Marszu jest zamanifestowanie swojego przywiązania do takich wartości jak życie, miłość czy rodzina, a także sprzeciw wobec aborcji i eutanazji.

Grażyna Kominek, prezes zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej przyznaje, że wszystkie działania w minionym roku były darem wdzięczności Panu za 20 lat istnienia odrodzonej Akcji Katolickiej w Archidiecezji Krakowskiej– „Pracę w nowym roku kalendarzowym dane nam było rozpocząć niecodziennie. 19 stycznia z rąk Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza Akcja Katolicka otrzymała relikwie Świętego Jana Pawła II, które uroczyście przyjęliśmy 25 lutego w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Na tę uroczystość przybyły delegacje ze wszystkich Parafialnych Oddziałów w diecezji. Różaniec wdzięczności Panu Bogu za Osobę św. Jana Pawła II zainicjowany przez Akcję Archidiecezji Krakowskiej dalej „rozwija się”, przybywa nowych członków”.

W codziennej drodze do Pana członkom Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej towarzyszą spotkania formacyjne: rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, adoracje Najświętszego Sakramentu w wielu intencjach, spotkania diecezjalne, dekanalne i systematyczna formacja parafialna.

Grażyna Kominek wspomina liczne przedsięwzięcia organizowane przez Zarząd DIAK, m.in. konferencje „Sacrum i profanum współczesnej polskiej rodziny”, które odbyły się 24 marca br. z okazji Narodowego Dnia Ochrony Życia w Urzędzie Wojewódzkim, sympozjum „Święty Jan Paweł II Mężem Modlitwy – naucz nas trwać przed Panem”, który odbyła się 20 maja z okazji urodzin Karola Wojtyły. Radosnym wydarzeniem było spotkanie metropolitalne członków i sympatyków AK z diecezji bielsko-żywieckiej, kieleckiej, tarnowskiej i krakowskiej w sanktuarium Ecce Homo u SS. Albertynek w Krakowie w Roku św. Brata Alberta.

„Do uroczystości przyjęcia św. Jana Pawła II za patrona AK przygotowywaliśmy się przez 9-dniową nowennę. Ostatnim wydarzeniem mijającego roku będzie czyn miłosierdzia wobec bliźniego bezdomnego i ubogiego. Parafialne oddziały ofiarują bezdomnym 50 ciepłych koców, które przekażemy podopiecznym SS. Albertynek z Krakowa, ul. Woronicza. Z ciepłym kocem, który ochroni od zimna, a może nawet od śmierci z wyziębienia, dołączamy równie ciepły i serdeczny list dla „Bezimiennego Bezdomnego”. Może na te słowa ktoś czeka nieraz całe życie… W ten sposób włączamy się w I Światowy Dzień Ubogiego.”- wyjaśniła Grażyna Kominek, prezes zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

Grażyna Kominek tak wspomina ten wyjątkowy jubileusz 20 lat istnienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej:

„Uroczystość 26 listopada w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata zakończyła jubileuszowe świętowanie.

Mszą św. w katedrze wawelskiej pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z licznie przybyłymi kapłanami, asystentami parafialnych oddziałów, rozpoczęliśmy nasze podziękowanie Panu Bogu za czas, który dane nam było przeżywać pod sztandarem Akcji Katolickiej. Tradycyjnie wraz z nami świętowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W słowie pasterskim Ksiądz Arcybiskup podkreślił potrzebę Akcji Katolickiej w Kościele i w społeczeństwie. Była to inspirująca zachęta do dalszego ofiarnego działania. Podczas Mszy św. przyjęto 27 nowych członków AK. Była to od dłuższego czasu, pierwszy raz tak liczna grupa. Nowi członkowie z rąk Metropolity odebrali legitymacje członkowskie i odznaki AK. W darze ołtarza podarowano m.in. symboliczny koc. Wszystkie nasze dobre uczynki nabierają ewangelicznej wartości wówczas, gdy łączymy je z ofiarą Chrystusa. Po zakończonej Mszy św. przeszliśmy procesyjnie ze sztandarami do auli Księży Misjonarzy, aby dalej podczas uroczystej Gali dalej świętować.

Swoją obecnością zaszczycił nas ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski, ks. biskup Jan Szkodoń, pan Wojewoda Piotr Ćwik, pani Urszula Furtak, Prezes Akcji Katolickiej w Polsce, pani Barbara Bubula Poseł RP, pan Bolesław Kosior – wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, delegacja KSM z ks. asystentem Rafałem Buzałą i panią Prezes Joanną Kulą. Cieszyliśmy się obecnością ks. Józefa Jakubca wieloletniego Asystenta kościelnego Akcji Katolickiej oraz ks. prałata Henryka Młynarczyka. Bardzo licznie przybyli członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia. Ze swoim słowem wystąpił ks. Arcybiskup, zachęcając do współpracy z KSM, abyśmy szli jedną drogą. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz przesłał serdeczne życzenia i pozdrowienia. W jubileuszowym prezencie ofiarował, wyjątkowy obraz naszego Świętego Patrona Jana Pawła II.

Pan Wojewoda Piotr Ćwik w wystąpieniu zaznaczył, że Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej jest zauważana w przestrzeni społecznej. Podarował Stowarzyszeniu okolicznościowy „grawer”. Pani Prezes Urszula Furtak gratulując jubileuszu podziękowała na liczne działania Akcji w Archidiecezji Krakowskiej. Z radością, z rąk Pani Prezes Urszuli Furtak odebraliśmy okolicznościowe gratulacje i życzenia podpisane również przez Biskupa Mirosława Milewskiego, Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej w Polsce „ … Dziękujemy Panu Bogu za Wasze Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej, za zaangażowanie, trud i świadectwo chrześcijańskiego życia każdego z Was. Niech Pan Wam Wszystkim, którzy realizują swoje powołanie w Akcji Katolickiej udzieli łaski głębokiego przylgnięcia do Kościoła, niech wzmocni ducha wspólnoty i rozeznania kierunku Waszej apostolskiej drogi. Niech Św. Jan Paweł i Św. Jadwiga wstawiają się za Wami i uzdalniają do wiernej służby Chrystusowi”. Były podziękowania dla szczególnie zaangażowanych członków: dyplomy i najwyższe odznaczenia medale.

Najwyższe odznaczenie DIAK Archidiecezji Krakowskiej, medal otrzymali: Urszula Furtak, Ewa Ponikiewska, Urszula Kwiatkowska, Bolesław Kosior, ksiądz Antoni Kania, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Dyplom za wieloletnią zespołową pracę: POAK w Krzeszowie, gdzie prezesem jest pani Helena Krawczyk oraz POAK w Krakowie-Mydlnikach, z prezesem panią Zofią Fedor.

Wyrazy wdzięczności w postaci okolicznościowych dyplomów za owocną współpracę z mediami otrzymali także: pan Wojciech Hyla dziennikarz TVP3, panie Joanna Adamik i Katarzyna Katarzyńska TVP3 – „Wiara i życie”, pan Michał Henkel, dziennikarz Radio Plus, Lidia Jazgar, piosenkarka i dziennikarz oraz Redakcja „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

Uroczystość Jubileuszową dopełniła prelekcja Ojca Paulina ze Skałki. O. Krzysztofa Wendlika. Wpisała się ona w kończący się rok, który w swoich wydarzeniach wskazywał na Maryję. Ojciec przypomniał zebranym o konieczności modlitwy i czci Matki Bożej przejawiającej się w różnych formach.

Uroczystość zakończył występ chóru z Zespołu Placówek Oświatowych w Krzywaczce. Chór UNISONO był uczestnikiem XV Jubileuszowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który miał miejsce w dniach 4-6 listopada br. w parafii MB Częstochowskiej w Krakowie. Modlitwą i błogosławieństwem Księdza Mirosława Dziedzica, asystenta diecezjalnego zakończyliśmy jubileuszowe świętowanie.

Dziękuję wszystkim Gościom, gratuluję wszystkim wyróżnionym, Księżom asystentom, członkom i sympatykom za pracę i troskę o Stowarzyszenie, jakim jest Akcja Katolicka w Archidiecezji Krakowskiej, którą mam zaszczyt reprezentować.

Grażyna Kominek
Prezes Akcji Katolickiej w Archidiecezji Krakowskiej”

JB
Źródło: ak.org.pl
Fot.: ak.org.pl, JB

 

Nasze inicjatywy