Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

8 Rajd dla Życia Kierunek Łódź Piotrowa 1.07 – 7.07.2017

WSTĘP

Troska o życie, zwłaszcza o życie poczęte, to fundament budowania cywilizacji miłości i kultury życia. Św. Jan Paweł II, 19 czerwca 1983 roku, na Jasnej Górze zaznaczył, że stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności. Słowa świętego Rodaka wpisują się w nauczanie św. Ireneusza, który pisząc o wdzięczności Bogu za dar życia, stwierdził że człowiek żyjący jest chwałą Boga (Vita autem hominis visio Deo, św. Ireneusz, Adversus Haereses).
rajd-2017--plakat
HISTORIA RAJDU DLA ŻYCIA

Pierwszy Rajd w 2010 roku rozpoczął się w Międzyrzeczu i prowadził poprzez miejscowości związane z kultem pierwszych męczenników polskich. Uczestnicy przebyli wówczas 672 km przez Gniezno i Toruń, by zakończyć swoje zmagania w Giżycku na wzgórzu św. Brunona.

Drugi Rajd dla Życia pod hasłem Krzyżem przez Polskę, przyjął kształt krzyża, równocześnie biegnąc śladami pierwszych polskich męczenników. Dwie grupy, przemierzyły wówczas trasę Zakopane – Hel (933 km) oraz Giżycko – Międzyrzecz (672 km), pokonując łącznie 1605 km.

Trzeci Rajd dla Życia, w 2012 roku, przejechał przez Ojczyznę pod hasłem Krzyżem przez Polskę Maryjną. Trasa przyjęła kształt krzyża św. Andrzeja, jadąc szlakiem sanktuariów maryjnych. Inicjatywa rozpoczęła się jednocześnie w Szczecinie i Krzeszowie 3 lipca, aby zakończyć się 14 lipca w Suwałkach i Krakowie. Trasa liczyła łącznie 2120 km (Krzeszów – Suwałki: 1050 km i Szczecin – Kraków: 1070 km).

Czwarty Rajd stanowił już część Sztafety dla Życia, organizowanej w łączności z Lotem dla Życia. Sztafeta odbyła się w powietrzu: samolotem i na motoparalotniach; oraz na lądzie, na rowerach. Sam Rajd przyjął kształt okręgu i odbył się pod hasłem W objęciach świętych. Dwie grupy wystartowały równocześnie 14 lipca z Rostkowa (sanktuarium św. Stanisława Kostki) by 21 lipca spotkać się sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Trasa objęła łącznie 1250 km łącząc sanktuaria patronów młodzieży polskiej.

Piąty Rajd rowerowy również przebiegał w łączności ze Sztafetą dla Życia. Tym razem obok motoparalotni na trasę wyruszyli motocykliści. Rajd rowerowy przyjął kształt trójkąta, którego ramiona opisywało hasło: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Wierzchołkami stały się miejscowości: Zgorzelec, Włodawa i Hel. Trzy grupy młodzieżowe pokonały ponad 2000 km.

Szósty Rajd był połączeniem trzech tras rowerowych i jednej motocyklowej, które na wzór sztafety przyjęły kształt czworoboku. Swoista Sztafeta Miłosierdzia przejechała łącznie 2260 km, rozpoczynając w Świnoujściu, przez Giżycko, Przemyśl, Świdnicę i kończąc w miejscu startu.

Ubiegłorocznym celem Rajdu było spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Rajd objął 3 trasy, które rozpoczynały się w katedrach biskupich, gdzie otwarte zostały Bramy Miłosierdzia. Z Legnicy, Lublina i Katowic – młodzież wyruszyła na ponad 1070 kilometrowy szlak, pod hasłem Do Źródła Miłosierdzia. W tym roku również rowerzyści pokonali dziesięciotysięczny kilometr w historii Rajdu dla Życia.

INICJATYWA 2017

W Rajdzie wezmą udział ludzie młodzi, reprezentujący diecezje polskie. Polska młodzież, zjednoczona aby bronić poczętego życia, swoim wysiłkiem, modlitwą i świadectwem wypowie sprzeciw wobec aborcji. W 8 Rajdzie dla Życia wezmą udział 4 grupy rowerowe, które wyruszą z Gdańska i Oświęcimia, aby spotkać się w Łodzi. Trasę z Gdańska do Łodzi półokręgiem po stronie zachodniej poprowadzi młodzież KSM z archidiecezji lubelskiej, a po stronie wschodniej KSM diecezji legnickiej wraz z diecezją pelplińską. Natomiast z Oświęcimia półokrąg zachodni poprowadzi młodzież KSM archidiecezji krakowskiej wraz z KSM diecezji bielsko-żywieckiej. Trasą po półokręgu wschodni z Oświęcimia do Łodzi pokieruje KSM archidiecezji katowickiej wespół z archidiecezją częstochowską. Kierunek Gdańsk – Łódź (zachód) liczyć będzie ponad 650 km; kierunek Gdańsk – Łódź (wchód) ponad 560 km; kierunek Oświęcim – Łódź (zachód) to najkrótszy odcinek, bo jedynie 510 km; trasa Oświęcim – Łódź (wschód) liczy ponad 580 km. Młodzież wystartuje równocześnie z Gdańska i Oświęcimia, w sobotę 1 lipca, by w piątek 7 lipca przyjechać pod katedrę Łódzką pomiędzy godz. 12:00, a 12:30.

CEL

Celem Rajdu dla Życia jest promocja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, dlatego w miejscowościach przez które prowadzi trasa, bezpłatnie rozprowadzamy materiały pro life. Każdego roku rozprowadzane jest ponad 20.000 czasopism. Inicjatywa ma charakter pielgrzymki życia przez polską ziemię, nie brakuje zatem wspólnej modlitwy za dzieci poczęte oraz świadectwa.

ŚRODKI

W ubiegłych latach Rajd promowali panowie Przemysław Babiarz, Wojciech Cejrowski, Radosław Pazura, Muniek Staszczyk, Krzysztof Hołowczyc i Sławomir Szmal, udzielając swojego wizerunku. W tym roku promotorem inicjatywy został pan Dariusz Kamys. W organizację Lotu dla Życia włączył się Wiceprzewodniczący Międzynarodowej Federacji Lotniczej p. Włodzimierz Skalik.

Główny cel realizowany jest poprzez szereg konferencji prasowych oraz audycji radiowych i telewizyjnych organizowanych na trasie przejazdu. Natomiast relacje z Rajdu można śledzić na blogu, oglądać zdjęcia w albumie Picasa oraz towarzyszyć uczestnikom na Facebooku oraz Twitterze. Wszystkie kanały skupione są na stronie rajdu: www.rajddlazycia.pl.

PARTNERZY

Rajd cieszy się pomocą:

Human Life International Polska,
Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka,
Civitas Christiana,
Bractwa Małych Stópek,
Fundacji dla Młodzieży,
sieci Radio Plus,
Portalu Fronda.pl
Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”.

Promocją wydarzenia zajmuje się Radio Maryja, Telewizja Trwam oraz Nasz Dziennik.

 

Nasze inicjatywy