Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie!

Fot.: Profil Andrzeja Dudy na FB

Bronisław Komorowski przegrał walkę o reelekcję z Andrzejem Dudą. Według ostatecznych wyników sondażowych pracowni Ipsos, Andrzej Duda zdobył 52 proc. głosów; Bronisław Komorowski – 48 proc. Frekwencja wyniosła 55,5 proc.

Najwyraźniej Polacy zaczęli wyciągać wnioski z ostatnich ośmiu lat nieróbstwa i zakłamania. Mają już dość koalicji PO-PSL i zamiatania kolejnych afer pod dywan. Wolą Polaków w kraju i Polonii rozsianej po całym świecie, było wybranie nowego prezydenta Polski, którym został Andrzej Duda. Poparło go 52 proc. Polaków.

Błąd statystyczny przy metodzie badań exit poll wynosi około jednego punktu procentowego dla każdego z kandydatów. Jeśli wstępne wyniki wyborów się potwierdzą, to Andrzej Duda zostanie nowym prezydentem Polski. Różnica między kandydatami wynosi 4 punkty procentowe na korzyść Dudy. Wyniki wyborów oparte są na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Niedzielna cisza wyborcza została przedłużona do godz. 22.30, ponieważ komisja obwodowa w Kowalach, gmina Skoczów, ogłosiła przerwę w związku ze śmiercią starszej kobiety.

„Życzę mu udanej prezydentury, bo dobrze życzę Polsce” – mówił tuż po ogłoszeniu sondażu Komorowski, który pogratulował Dudzie zwycięstwa. Duda podziękował Komorowskiemu za rywalizację w tej kampanii i za gratulacje, które mu złożył. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w „następnych wyborach będzie nas jeszcze więcej…to nie będzie prezydentura zamknięta; będziemy rozmawiali” – zadeklarował.

Duda wygrał w prawie wszystkich grupach wiekowych. Według Ipsos, Andrzej Duda zdecydowanie wygrał w grupie najmłodszych wyborców. Głos na niego oddało 60,8 proc. osób w wieku 18-29 lat. Komorowski miał niewielką przewagę tylko w grupie osób w wieku 30-39 lat: na niego głosowało 51,6 proc. osób z tego przedziału. W przedziale wyborców mających 40-49 lat na Komorowskiego głosowało 49,2 proc., a na Dudę 50,8 proc. W przypadku wyborców po pięćdziesiątce: 53,8 proc. osób mających od 50 do 59 lat głosowało na Dudę, a 46,2 proc. na Komorowskiego. 52 proc. osób po sześćdziesiątce głosowało na Dudę, a 48 proc. na Komorowskiego.

Wyborcy Pawła Kukiza w większości poparli kandydaturę Andrzeja Dudy. Jak wynika z sondażu exit poll ośrodka Ipsos Andrzej Duda przejął w drugiej turze 58,5 proc. głosów osób, które dwa tygodnie temu głosowały na Pawła Kukiza. Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 41,5 proc.

Andrzej Duda uzyskał także zdecydowanie lepsze wyniki na wsiach otrzymując 62 proc. głosów, a Komorowski – 38 proc.

W drugiej turze wyborów prezydenckich jak wynikało z sondażu Ipsos, Andrzeja Dudę poparło najwięcej mieszkańców Podkarpacia (70,4 proc.). W województwie lubelskim (64,4 proc.), świętokrzyskim (63,8 proc.), a w województwach małopolskim i podlaskim uzyskał poparcie w wysokości 62,7 i 62,8 proc. W łódzkim 53,7 proc., w mazowieckim 54,8 proc., a w śląskim 50,8 proc.

Województwa, w których lepszy był Bronisław Komorowski to: opolskie (61,6 proc. głosów), wielkopolskie (56,4 proc.), zachodniopomorskie (56,3 proc.) oraz pomorskie (56,4). W warmińsko–mazurskim (55 proc.) kujawsko – pomorskim (55,2 proc.) i lubuskim (55,4 proc.)

W Stanach Zjednoczonych drugą turę polskich wyborów prezydenckich zdecydowanie wygrał Andrzej Duda, zdobywając 18 583 głosów, a Bronisław Komorowski tylko 4 392, tak wynika z informacji nadesłanych przez konsulaty w USA. W Stanach Zjednoczonych polskie wybory odbyły się w sobotę w czterech okręgach konsularnych: Chicago, Nowy Jork, Waszyngton i Los Angeles, na tych terenach utworzone zostały 22 komisje wyborcze.

„Jestem przeświadczony, że razem możemy zmieniać nasz kraj.(…)Prezydent ma słuchać i być otwartym, dlatego drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte. Jestem otwarty na rozmowę, bo szacunek należy się każdemu człowiekowi. (…) Wierzę w to, że chociaż w demokracji różnimy się w poglądach, to wspólnotę buduje wzajemny szacunek i życzliwość. I to w Polsce musimy odtwarzać, bo bardzo nam tego brakuje – powiedział Duda.

„Stworzyliśmy biało-czerwoną drużynę, ale mając takiego kandydata, trudno było nie wygrać” – komentowała sondażowy wynik Andrzeja Dudy szefowa jego sztabu Beata Szydło.

Układ zamknięty pomału zaczyna się rozpadać, a dzięki zwycięstwu Andrzeja Dudy miliony Polaków odzyskuje nadzieję na lepsze jutro.

JB
Źródło: sondaż Ipsos dla TVP,  radiomaryja.pl, wPolityce.pl

Nasze inicjatywy