Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Aptekarze walczą o możliwość korzystania z klauzuli sumienia

Fot.: holohololand/FreeDigitalPhotos

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się wprowadzenia do polskiego prawa możliwości powoływania się na klauzulę sumienia przez aptekarzy. Odpowiednie pismo zostało skierowane do Konstantego Radziwiłła, szefa resortu zdrowia.

Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem rządu, farmaceutom nie wolno powoływać sią na sprzeciw sumienia. Resort argumentuje, że nie ma takiego zapisu w ustawie Prawa farmaceutycznego.

„Pytamy więc pana ministra, czy stwierdzenie ministra Czecha to ostateczne stanowisko rządu w tej sprawie oraz czy w świetle tej wypowiedzi farmaceuta jest wyłączony z praw konstytucyjnych” – stwierdza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

Aptekarzy, którzy wyrażają sprzeciw sprzedaży, głównie preparatów antykoncepcyjnych czy tabletek wczesnoporonnych, przybywa. Małgorzata Prusak mówi, że zdarzały się przypadki zwolnień farmaceutów, którzy nie zgodzili się na sprzedaż między innymi tzw. pigułki „dzień po”.

„W świetle obecnych przepisów prawnych farmaceuta może stosować klauzulę sumienia, ponieważ pozwala mu na to konstytucja, ale są duże naciski społeczne i działania pewnych grup, które utrudniają korzystanie z tej wolności sumienia. W ostatnim czasie pojawiły się listy „aptek bez sumienia”, czyli takich, gdzie farmaceuci chcą korzystać z wolności sumienia. Są również robione specjalne strony internetowe, na których łatwo można zgłosić skargę na takiego farmaceutę”- mówi Małgorzata Prusak

Kwestia klauzuli sumienia dla farmaceutów nie została dotąd jednoznacznie uregulowana prawnie, przeczy nie tylko zapisom Konstytucji RP, ale też orzecznictwu Trybunału Konstytucyjnego.

 

JB
Źródło: naszdziennik.pl

 

Nasze inicjatywy