Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Argentyna: Uchwalono ustawę zezwalającą na aborcję

Argentyńska Izba Deputowanych uchwaliła projekt ustawy zezwalającej na dokonywanie aborcji do 14. tygodnia ciąży. Kolejnym krokiem będzie Senat, który może dokonać w ustawie zmian, albo ją definitywnie przegłosować.

Po trwającej ponad 23 godziny zaciętej debacie 129 członków Izby głosowało za przyjęciem ustawy, a 125 – przeciwko. Projekt ustawy zezwala na aborcję do 14. tygodnia ciąży. Obecnie jest ona dozwolona jedynie, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy zagrożone jest życie matki.

Siedmiokrotnie składano projekt ustawy zezwalający na aborcję. Dopiero w tym roku został dopuszczony do debaty parlamentarnej. Prezydent Argentyny Mauricio Macri, który jest de facto przeciwnikiem legalizacji aborcji, postanowił doprowadzić do parlamentarnej konfrontacji między jej zwolennikami a przeciwnikami. Projekt został przepchnięty o włos.

Argentyna najprawdopodobniej będzie drugim krajem w Ameryce Łacińskiej, w którym zostanie zalegalizowana aborcja. Pierwszy w 2012 roku był Urugwaj.

Od dwóch miesięcy zwolennicy i przeciwnicy projektu prowadzili intensywną kampanię.

Zwolennicy ustawy operowali głównie argumentem wysokiej śmiertelności wśród około pół miliona Argentynek, które co roku decydują się na nielegalny zabieg aborcyjny.

Przedstawiciele ruchów pro-life wzywali do poszanowania prawa dziecka poczętego do życia, ale zarazem domagali się rozszerzenia szkolnych programów edukacji seksualnej jako nieodzownego dla zapobiegania pladze niechcianych ciąż.

 

JB
Źródło: stefczyk.info

 

Nasze inicjatywy