Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Bezdomni i niepełnosprawni ramię w ramię podczas pielgrzymki na Jasną Górę

Fot.: Damian27 / Wikimedia Commons

Już 5 sierpnia 2018 roku odbędzie 27. warszawska pielgrzymka osób niepełnosprawnych. Uczestnicy nie pojadą tam jednak pociągiem czy autokarem, ale wybiorą się na wędrówkę pieszą. Każdego dnia pątnicy będą mieli przed sobą do pokonania od 20 do nawet 35 kilometrów trasy. Na Jasną Górę dotrą oni 14 sierpnia.

Od pięciu lat pątnikom towarzyszą i służą pomocą bezdomni z Warszawy. Są oni na co dzień wspierani przez Braci Mniejszych kapucynów i Fundację Kapucyńską. Andrzej, jeden z podopiecznych fundacji podkreśla unikalność tej wyprawy: „Opieka nad drugą osobą w czasie trudnej wędrówki jest wyjątkową nauką i uczy stawiać siebie na drugim miejscu” – stwierdza.

Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych organizowana jest przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Przewodniczyć wspólnej wędrówce będzie ks. Stanisław Jurczuk. Zapisy w siedzibie stowarzyszenia trwają od 2 sierpnia aż do rozpoczęcia pielgrzymki. Każda osoba niepełnosprawna jest zobligowana do wskazania swojego opiekuna i wypełnienia karty medycznej z deklaracją przyjmowanych leków. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica bądź opiekuna prawnego.

Pierwsza Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych odbyła się w 1992 roku. Wzięło w niej wtedy udział około 250 uczestników zdrowych i niepełnosprawnych.

 

Marta Swędzioł
Źródło: KAI/ aleteia.pl

Nasze inicjatywy