Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Bydgoszcz. Sąd zajmie się sporem prawnym ws. in vito

Fot.: suphakit73 / FreeDigitalPhotos.net

Po unieważnieniu przez wojewodę kujawsko – pomorskiego uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie in vitro, zwolennicy tej metody nie poddają się. Sprawę ma rozstrzygnąć Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Decyzją radnych Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej metoda in vitro miała być finansowana z budżetu miasta. Została przyjęta 29 marca br. stosunkiem głosów 15:12.

Projekt miał charakter obywatelski. Jego inicjatorem jest były poseł Nowoczesnej, a obecnie Platformy Obywatelskiej, Michał Stasiński.

Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko – pomorski, na początku maja stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro w latach 2017-2020. Uznał, że uchwała „w sposób istotny naruszyła prawo”.

Do wojewody kujawsko – pomorskiego wpłynęły trzy skargi. Decyzja Mikołaja Bogdanowicza mogła być tylko jedna: – „Merytorycznie ta uchwała nie mogła być w obrocie prawnym, dlatego uznałem, że należy ją unieważnić” –oświadczył Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Wątpliwości wojewody budził sposób procedowania uchwały. Jak podkreślał, program został opracowany przez partię Nowoczesna wraz z ekspertami, a organy gminy w tym nie uczestniczyły. Zastrzeżenia dotyczą także autopoprawek wprowadzonych do programu po zaopiniowaniu go przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

„Ocena Agencji nie jest warunkiem sine qua non do tego, aby przyjąć w ogóle taką uchwałę. Jest to zalecenie, aby taką opinię otrzymać i my tę drogę absolutnie wykonaliśmy” – powiedział Michał Stasiński.

Rozstrzygnięciem sporu prawnego zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

 

JB
Źródło: Newsletter Bioetyczny

 

Nasze inicjatywy