Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Czesi przeciwko eutanazji

Fot.: Maciej Dembiniok/Wikimedia Commons

Czeski rząd odrzucił zaproponowany przez 6 posłów projekt ustawy legalizujący eutanazję.

Choć Czeski rząd odrzucił ustawę legalizującą eutanazję, musi ona jeszcze przejść przez dalszy proces legislacyjny (pierwsze czytanie w Izbie Deputowanych). Ostateczną decyzję podejmie parlament.

Zgodnie z projektem ustawy, eutanazja byłaby dostępna jedynie dla osób w „beznadziejnym stanie zdrowia, którzy poprosiliby o skrócenie życia”. O tym, czy warunki do wykonania eutanazji zostały spełnione, decydowałaby specjalna komisja.

Rząd jednak jest przekonany, że „to niepodobne do Czech, aby poszły za przykładem innych krajów, gdzie dopuszcza się eutanazję (…)”.Rząd podkreśla, że w krajach gdzie eutanazja jest legalna, wyraźnie udowodniono liczne przypadki nadużyć – takie jak np. naciski ze strony rodziny czy bezkarność w przypadku nieprzestrzegania warunków określonych w ustawie.

„Jeżeli ustawa zostałaby uchwalona, skutkiem tego mogło by być po prostu zabijanie ludzi”, powiedział minister przemysłu i handlu, Jan Mladek.

Marian Jurecka, minister rolnictwa podkreślił: „Popieram pomoc, opiekę z miłością, solidarność i opiekę paliatywną na wysokim poziomie – to jest rozwiązanie”.

Czeski rząd wezwał do debaty w kwestii wzmocnienia i rozwoju opieki paliatywnej.

 

JB
Źródło: jedenznas.pl

Nasze inicjatywy