Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Czy Belgia zalegalizauje eutanazję dzieci?

Fot. Wikimedia Commons

W przyszłym tygodniu Izba Deputowanych będzie głosowała nad ustawą dopuszczającą eutanazję dzieci. Wcześniej (12 grudnia 2014) projekt nowego prawa przyjął belgijski Senat. Wynik głosowania w Izbie Deputowanych będzie decydujący w procesie legislacyjnym.

Eutanazja w Belgii jest legalna od 2002 r., o ile dotyczy nieuleczalnie chorych osób dorosłych, świadomie wyrażających „dobrowolną, przemyślaną i ponawianą” prośbę w tej sprawie. Obecna nowelizacja umożliwi eutanazję nieuleczalnie chorych osób niepełnoletnich, których poczytalność będzie stwierdzona przez psychologa lub psychiatrę dziecięcego. Będzie możliwa w terminalnej fazie choroby, w przypadku nieznośnych cierpień fizycznych, a także za zgodą obojga rodziców.

Projekt nowego prawa krytykują obrońcy życia na całym świecie. Swój sprzeciw wyraziła również grupa członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, którzy podkreślili, że przyjęcie tego prawa będzie formą zdrady wobec najbardziej zagrożonych dzieci w Belgii, gdyż ich życie uznane zostanie za bezwartościowe.

Politycy wskazują również, że projekt eutanazji błędnie zakłada, że dzieci są w stanie udzielić w pełni świadomej zgody na zakończenie swego życia i zrozumieć głębokie znaczenie i konsekwencje takiej decyzji. Wreszcie – co budzi przeciw – eutanazja dzieci promuje niedopuszczalne przekonanie, że życie, które jest podstawą cywlizacji, może być uznane za niegodne ochrony.

Pobierz: Stanowisko.czlonkow.PACE

Nasze inicjatywy