Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Dawkins: dziecko z zespołem Downa do aborcji

Richard Dawkins, fot. Wikimedia Commons

Richard Dawkins – jeden z najsłynniejszych współczesnych ateistów – uznał za „niemoralne” urodzenie dziecka z zespołem Downa.

Naukowiec odniósł się w ten sposób do wypowiedzi na Twitterze jeden z internautek, która napisała, że nie wie, co by zrobiła, gdyby u jej nienarodzonego dziecka zdiagnozowano zespół  Downa.

Dawkins, który pracuje jako zoolog na Uniwersytecie w Oxfordzie, zalecił kobiecie przeprowadzenie aborcji  i „spróbowanie jeszcze raz”.  

Wpis brytyjskiego naukowca wywołał falę krytyki. Mimo, że skasował on swój komentarz, potem potwierdził swoje zdanie. „Ani na moment nie zamierzam przepraszać za podchodzenie do moralnych i filozoficznych kwestii w logiczny sposób. Jest miejsce na emocje, ale to nie jest to miejsce” – napisał.

Później złagodził swoje stanowisko pisząc, że „nigdy nie powiedziałby kobiecie, co ma robić” i że miał na myśli tylko to, co on by w takiej sytuacji zrobił.

Podkreślił, że według niego badania prenatalne, których celem jest wykrycie zespołu Downa mają ułatwić „ludzki moralny wybór” i nie są de facto eugeniczne.

Dawkins swoja wypowiedzią potwierdził, że ateizm przyczynia się w znacznym stopniu do dehumanizacji człowieka. Naukowiec znany jest z tego, że w ubiegłym roku stwierdził, że „względem znaczeń pojęcia 'człowiek’, które mają znaczenie dla kwestii moralności aborcji”, każdy ludzki płód jest w mniejszym stopniu człowiekiem od dorosłej świni.

rp.pl

Nasze inicjatywy