Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Demograficzna zapaść w kraju trwa

Fot. Wikimedia Commons

Kolejna fala emigracji ruszyła z Polski w 2013 r. Jednocześnie w kraju rodzi się coraz mniej dzieci.

Z Polski w ubiegłym roku wyjechało ok. pół miliona osób – twierdzi prof. Krystyna Iglicka z warszawskiej Uczelni Łazarskiego. Według danych naukowca na emigracji znajduje się 2,6–2,7 mln Polaków. Liczba ta będzie się zwiększać.

Coraz częściej wyjażdżają za granicę i to na stałe całe rodziny. Podczas wcześniejszej emigracyjnej fali (lata 2005 – 2009) byli to pojedynczy przedstawiciele. Teraz ściągają dzieci, łączą rodzony.

Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego zaznacza, że Polacy udają się na emigrację, aby zapobiegać m.in. rozpadowi związków małżeńskich i rodzinnych. Jednym z motywów pozostania na obczyźnie jest proces wchodzenia ich dzieci w system edukacyjny krajów, w których przebywają.

Wielu Polaków twierdzi, że warunki materialne, które mają za granicą, zachęcają do zakładania rodziny i sprzyjają rodzeniu dzieci. Polacy znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o liczbę urodzonych dzieci np. w Wielkiej Brytanii w porównaniu z innymi grupami narodowościowymi.

Jednocześnie nasz kraj ma jeden z najniższych wskaźników urodzeń na świecie.

za: Dziennik Gazeta Prawna

Nasze inicjatywy