Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Doktor Półtawska apeluje do lekarzy

Wanda Półtawska,
fot. Wikimedia Commons

Doktor Wanda Półtawska, współpracowniczka bł. Jana Pawła II i działaczka pro-life apeluje do lekarzy oraz studentów medycyny o podpisywanie deklaracji wiary w sprawie płciowości i płodności ludzkiej.

Okazję do podjęcia takiego kroku jest zbliżająca się kanonizacja bł. Jana Pawła II. W liście otwartym do środowisk medycznych dr Półtawska napisała o Papieżu Polaku, m.in.

>>”Widział szczególną odpowiedzialność lekarzy, nie tylko za zdrowie, ale za los pacjenta, wręcz za jego wieczność. Bolał nad tym, że techniczny rozwój w medycynie zagraża etyce i że rady i działania lekarzy stanowią zagrożenie świętości rodziny i miłości ludzkiej.

Cierpiał, widząc postępujący spadek moralności, ale uważał, że lekarze mogliby temu zapobiec, gdyby szerzyli prawdę o ludzkiej płciowości i płodności, o „teologii ciała”. Wielokrotnie powtarzał: „Stwórzcie mocny związek lekarzy katolickich, żeby zapanować nad opinią publiczną” – nie doszło do tego, ani w Polsce, ani na poziomie Europy, ani świata.

Śledził losy coraz bardziej zniszczonej rodziny i bronił godności osoby ludzkiej – przemawiał do wszystkich, wszędzie i spodziewał się pomocy od lekarzy – ale zawiódł się… Byłam świadkiem Jego reakcji na wiadomość, że polski Parlament zatwierdził prawo zabijania nienarodzonych chorych dzieci. Wzburzył się jak rzadko, jak prawie nigdy – uderzył pięścią w stół i zawołał: „A gdzie są pediatrzy? Dlaczego nie bronią chorych dziec i, dlaczego nie reagują?”<<

Deklaracja wiary zawiera 6 punktów., w tym podstawowe zasady szacunku dla życia i rodziny.

Przedstawiciel służby zdrowia, który podpisze deklarację zobowiązuje się m.in. do uznania, że
– „moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga”
– „ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne”
– „płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej”

a także ma prawo  „oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem„.

Deklarację można podpisać na stronach internetowych: www.deklaracja-wiary.pl oraz www.deklaracja-sumienia.pl

za: rp.pl

Nasze inicjatywy