Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Dominikana przeciwko depenalizacji aborcji

Twarz dziecka ok. 5 miesięcy od poczęcia.

Episkopat Dominikany wyraził swój sprzeciw wobec zaaprobowania przez Izbę Deputowanych tamtejszego parlamentu ustawy znoszącej w pewnych wypadkach karę za przerwanie ciąży. Projekt ten złożył prezydent Danilo Medina, dotyczył on wypadku, gdy ciąża zagraża życiu matki i zostały wyczerpane wszystkie inne dostępne medyczne i techniczne sposoby jej pomocy.

W opublikowanym specjalnym oświadczeniu Konferencji Episkopatu Dominikany, biskupi zdecydowanie odrzucają jakiekolwiek przyzwolenie na wszelkiego rodzaju aborcję. Biskupi zauważają, iż „Kościół nigdy nie przestanie głosić przekonania, że życie jest nienaruszalne od momentu poczęcia aż do śmierci”. Podkreślają przy tym, że potwierdza to także dominikańska konstytucja. Zwracają równocześnie uwagę, że należy korzystać z wszelkich możliwych środków, by ratować każde życie, nie tylko matki, ale i dziecka.

W Izbie Niższej parlamentu złożony jest już także projekt ustawy pozwalającej na podobną depenalizacje przerwania ciąży w innych sytuacjach. W tym samym liście hierarchowie przypominają więc również, że w tych kwestiach nie może być żadnego wyjątku. „W żadnym wypadku nie możemy zaakceptować wyroku śmierci na dziecko poczęte, także wtedy, gdy ma ono wadę rozwojową lub jest skutkiem gwałtu czy kazirodztwa” – napisali w specjalnym oświadczeniu biskupi Dominikany.

Joanna Banasik
Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Nasze inicjatywy