Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Dziecko trojga rodziców

Fot. Wikimedia Commons

Urodziło się pierwsze dziecko, które ma troje rodziców. Chłopczyk ma materiał genetyczny ojca i dwóch matek.

Chłopiec przyszedł na świat w Meksyku w wyniku in-vitro i ma materiał genetyczny pochodzący od trzech osób. Ta procedura zakłada pobranie materiału genetycznego od trójki rodziców. Technika nazywana jest mitochondrialną donacją. Chodzi o zastępowanie wadliwych mitochondriów w embrionie jednej matki materiałem genetycznym pobranym z embrionu dawczyni, tzw. trzeciego rodzica.

Kobieta, pochodząca z Jordanii w 2005 roku urodziła pierwsze dziecko – córkę. Dziewczynka urodziła się chora z zespołem Leigha. Niestety dziewczynka zmarła, gdy miała 6 lat. Później na świat przyszło drugie dziecko – chłopiec. Niestety, również był chory, przeżył zaledwie 8 miesięcy. Okazało się, że kobieta jest nosicielką genów powodujących zespół Leigha. Ta choroba przekazywana jest poprzez DNA mitochondrialne.

Cały zabieg przeprowadzono w Meksyku, ponieważ ta eksperymentalna metoda zapłodnienia in vitro materiałem genetycznym 3 osób nie jest dopuszczalna w USA. W Europie można przeprowadzić ją jedynie w Wielkiej Brytanii.

Pięknie jest kiedy dziecko przychodzi na świat, ale musimy wiedzieć jakie zagrożenia niesie za sobą inżynieria genetyczna, która ingeruje w materiał genetyczny, w celu zmiany ich właściwości dziedzicznych. W przyszłości takie zabiegi będą powszechne, a ich celem stanie się stworzenie dziecka- wymarzonego. Trzeba sobie zadać pytanie, czy za wszelką cenę warto zostawać rodzicem i bawić się w Pana Boga?

Naukowcy, przeciwni tym eksperymentom genetycznym wskazują, że jest to zmiana genetyczna, która będzie mieć konsekwencje przez pokolenia, że będą to zmiany ludzkiego dziedzictwa genetycznego, bardzo niebezpieczne.

 

JB
Źródło: fronda.pl

 

Nasze inicjatywy