Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Dzień Świętości Życia z Praskim Dzieciątkiem Jezus

Praskie Dzieciątko Jezus, fot. swjozef.boo.pl

W Sanktuarium Świętego Józefa w Częstochowie obchody Dnia Świętości Życia uświetni wprowadzenie do kościoła figurki Praskiego Dzieciątka Jezus.

Uroczystości  rozpoczną się Mszą św., która  zostanie odprawiona o godz. 18.00 w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca 2014).

Boże Dzieciątko jest patronem dzieci, młodzieży, matek oczekujących potomstwa, rodzin pragnących mieć dzieci oraz wszystkich zatroskanych o sprawy rodziny i poczęte dzieci.

Inicjatywa wprowadzenia kultu Dzieciątka Praskiego w parafii zrodziła się wśród członków rady duszpasterskiej. Od roku odbywają się spotkania dzieci, które tymczasowo stanowią Koło Przyjaciół Dzieciątka Jezus, a które w przyszłości może przekształcić się w Bractwo Dzieciątka Jezus.

Na zakończenie Roku Wiary członkowie rady duszpasterskiej zaproponowali zakupienie oryginalnej figurki Dzieciątka z Pragi. 27 listopada 2013 r. Ksiądz Proboszcz Bronisław Preder wyraził zgodę na oficjalne rozpoczęcie kultu Praskiego Dzieciątka w parafii.

Początki kultu Praskiego Dzieciątka pochodzą z Hiszpanii, sięgają czasów wojen z Maurami i ukryte są w legendarnych opowiadaniach. Według starej legendy jeden z mnichów imieniem Józef, ujrzał w czasie modlitwy „Anioł Pański” Dziecko, które powiedziało: „To jestem Ja” i znikło. Mnich rzeźbił podobiznę Dziecka, ale udało mu się ją dokończyć dopiero przed samą śmiercią. Figurka pozostała w pamięci mieszkańców Hiszpanii.

Odnowienie kultu nastąpiło w XVI w. za sprawą św. Teresy od Jezusa, karmelitanki, reformatorki zakonu. Hiszpańskie karmelitańskie korzenie kultu Dzieciątka Jezus jako stojącego, dwuletniego Dziecka, które prawą ręką błogosławi, a w lewej trzyma kulę symbolizującą ziemię, splata się z kultem Dzieciątka Jezus wprowadzonym we Włoszech przez św. Franciszka z Asyżu. Biedaczyna rozmiłowany w ubóstwie, pokorze i prostocie Dzieciątka Jezus po raz pierwszy wprowadził szopkę bożonarodzeniową oraz jasełka w Greccio.

Obie formy kultu, choć w trochę innej postaci, rozwinęły się w całym Kościele.
Dzieciątko Praskie to figurka wysokości 45 cm, wyrzeźbiona w drewnie i pokryta woskiem, która do klasztoru karmelitów bosych przy kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Pradze trafiła w roku 1628 dzięki hojności księżnej Polikseny von Lobkovic. Gdy wojska szwedzkie oblegały Pragę, mieszkańcy modlili się do Dzieciątka Jezus prosząc o ratunek. Miasto ocalało, wojska nieprzyjacielskie wycofały się.

Od tej pory kult Dzieciątka Jezus wzrastał i rozszerzał się w Pradze i na cały kraj, a w XVIII w. rozpowszechnił się na całym świecie. W 1905 r. powstało w Pradze pierwsze w świecie Sanktuarium Dzieciątka Jezus.

W Zwiastowanie Pańskie „Milostne Jezulatko” zacznie królować również w Sanktuarium Świętego Józefa.

Członkowie parafialnej Rady Duszpasterskiej wraz z ks. proboszczem zapraszają wszystkich zainteresowanych kultem Dzieciątka oraz modlących się w intencjach rodzin i dzieci do udziału w obchodach Dnia Świętości Życia..

Nasze inicjatywy