Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Eutanzja dzieci coraz bliżej

Fot. Wikimedia Commons

Belgijski Senat zgodził się 12 grudnia na eutanazję chorych dzieci. Przyjęty przez izbę wyższą parlamentu projekt rozszerzenia o niepełnoletnich niekaralności za eutanazję musi jeszcze uzyskać aprobatę Izby Deputowanych.

Eutanazja w Belgii jest legalna od 2002 r., o ile dotyczy nieuleczalnie chorych osób dorosłych, świadomie wyrażających „dobrowolną, przemyślaną i ponawianą” prośbę w tej sprawie. Obecna nowelizacja umożliwi eutanazję nieuleczalnie chorych osób niepełnoletnich, których poczytalność będzie stwierdzona przez psychologa lub psychiatrę dziecięcego. Będzie możliwa w terminalnej fazy choroby, w przypadku nieznośnych cierpień fizycznych, a także za zgodą obojga rodziców.

Nie zdecydowano się na eutanazję z powodu cierpień psychicznych, ani na określenie minimalnego wieku dziecka, zaznaczając jedynie, że musi ono być świadome konsekwencji swej prośby.

Nowelizację przyjęto stosunkiem głosów 50 do 17. Większość Belgów sprzyja („całkowicie” – 38 proc., „raczej” – 36 proc.) eutanazji nieuleczalnie chorych dzieci, ale także osób starszych, dotkniętych chorobami zwyrodnieniowymi, typu choroba Alzheimera, i niezdolnych do wyrażenia prośby o „skrócenie cierpień”.

za: ekai.pl

Nasze inicjatywy