Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Holandia. Błąd podczas procedury „in vitro”

Foto.: David Castillo Dominici/FreeDigitalPhotos.net

Centrum Medyczne Uniwersytetu w Utrechcie (UMC) przyznało, że między kwietniem 2015 r. a listopadem 2016 r. z powodu „błędu w procedurach” mogło dojść do zapłodnienia 26 kobiet spermą pochodzącą od innego mężczyzny niż ich współmałżonek.

Jak informuje BBC News pary zostały już poinformowane o pomyłce podczas której mogło dojść do zapłodnione nasieniem pochodzącym od niewłaściwego mężczyzny. Połowa z pacjentek urodziła już dziecko bądź obecnie jest w ciąży.

W piśmie klinika in vitro tłumaczy:

„Podczas zapłodnienia, plemniki pochodzące z leczenia jednej pary, mogły znaleźć się w jajeczkach 26 innych par. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że komórki jajowe zostały zapłodnione przez plemniki innego, niż zamierzonego, ojca”.

Za każdym razem do zapłodnienia używane były różne pipetki, ale ta sama była ich gumowa zatyczka. Stan taki trwał od kwietnia 2015 r. do listopada 2016 r. Zwykle zatyczka posiada filtr, ale tym razem go nie było. Obecnie nie wiadomo, ile matek urodziło bądź urodzi dzieci nieznanych sobie ojców. Mają to ustalić testy DNA.

Warto przypomnieć, że na terenie Polski także doszło do pomyłki przy procedurze in vitro w klinice w Policach. Nasienie męża zostało połączone z komórką innej kobiety.

 

JB
Źródło: wPolityce.pl

Fot.: jk1991/FreeDigitalPhotos

Nasze inicjatywy