Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

II Forum ONE OF US

W dniu 27 maja w ramach XI Światowego Kongresu Rodzin odbyło się II Europejskie Forum ONE OF US „Nowy porządek świata: życie i rodzina w sercu kulturowej debaty”. W spotkaniu udział wzięło blisko 400 osób z kilkunastu krajów, w tym przedstawiciele 27 organizacji pro-life, dziennikarze, działacze społeczni, lekarze, politycy i duchowni.

Forum było okazją do wymiany doświadczeń i podjęcia wspólnej refleksji nad kształtem obrony wartości życia i rodziny na naszym kontynencie. Największą grupę narodowościową byli Polacy, a gośćmi specjalnymi Marek Jurek i Tomasz Terlikowski. Natomiast wśród 60-osobowej reprezentacji z Polski byli delegaci z Prawicy Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz Fundacji „Jeden z nas”.

Wydarzenie to było okazją do peregrynacji figury Matki Bożej Brzemiennej wraz z relikwiami Krwi św. Jana Pawła II, które J. Em. ks. kard. Stanisław Dziwisz przekazał Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka oraz Fundacji JEDEN Z NAS.

Wszystkich gości Forum przywitał Jaime Mayor Oreja, były minister spraw wewnętrznych Hiszpanii i deputowany do Parlamentu Europejskiego. Zwrócił uwagę, że dzisiaj mamy do czynienia z relatywizmem oraz powstaniem nowego porządku świata i relacji. „Jesteśmy tutaj, żeby zastanowić się nad korzeniami moralnego kryzysu” – podkreślił.

W trakcie spotkania nie zabrakło słów dodających odwagi obrońcom życia. Choć walka, którą toczymy ze złem, walka o człowieka, godność oraz szacunek dla życia od zapłodnienia do naturalnej śmierci jest trudna, to wygrana nie jest niemożliwa. „Dziękuję za to, kim jesteście. Dziękuję za to, co robicie” – powiedział w swoim przemówieniu Kálmán Nyéky, profesor bioetyki na Pázmány Péter University (Węgry).

Żyjemy w świecie, w którym możliwe są wszelkie formy dialogu, a jednak opinie nas od siebie oddalają. Podstawą dialogu musi być prawda, prawda w rodzinie i społeczeństwie. „Jednak nie relatywna prawda, ale ta, przed którą człowiek chyli czoła” – mówił Kálmán Nyéky. Prawda wyzwala osoby represjonowane i tych, którym odbiera się prawo do życia. Opinia większości nie oznacza prawdy. Natomiast to słabi wzmacniają silnych. Kiedy jeden człowiek pomaga drugiemu, budzi się w nim niewiarygodna siła. „Nie możemy nigdy zrezygnować z siły, którą daje nam słabość. Potrzebujemy silnych rodzin, które mówią tak każdemu życiu. Być może to ta słabość jest źródłem siły, która doprowadzi społeczeństwo do źródła życia” – zastanawiał się Profesor.

Parlament Europejski uznał tymczasem aborcję za prawo człowieka. Żyjemy w świecie, gdzie naturalne prawa zaczynają mieć znaczenie – tłumaczył Marek Jurek. „Prawo natury nie może być opcją czy wyborem. Prawo natury musi być fundamentalnym prawem – to prawo musi nas prowadzić” – mówił.

O tym, że życie jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż aborcja opowiadał Kristijan Aufiero z Profemina z Niemczech. Z kolei o potrzebie wolności w nowym porządku świata referował Todd Huizinga z Paul B. Henry Institute for the Study of Christianity w USA. Poruszono również kwestie in vitro i naprotechnologii, przedstawili je kolejno prezes Fundacji Jerome’a Lejeune’a z Francji, Jean Marie Le Méné, oraz Agnes Toth, konsultant naturalnego planowania rodziny z Węgier. W kolejnych sesjach przedstawiciele różnych państw opowiadali o roli, jaką Federacja One Of Us pełni w ich krajach. Głos zabrali między innymi przedstawiciele Luksemburga, Słowacji, Holandii, Francji, Hiszpanii, Polski czy Portugalii.

Publicysta i filozof Tomasz P. Terlikowski przywołał postać św. Maksymiliana Marii Kolbego. Przez wiele lat tropił wszystkie wątki życia i działalności ojca Maksymiliana. Mówił o wielkim jego przywiązaniu do Matki Bożej, a także nowatorskim podejściu do mediów i do dzieła ewangelizacji. „Bóg powołał każdego z nas do walki o życie, o Chrystusa, o cywilizację i Europę. Zwycięstwo jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję” – przypomniał Tomasz P. Terlikowski podczas swojego wystąpienia, wskazując na figurę Matki Bożej Brzemiennej.

W ramach odbywającego się Forum wieczorem miała miejsce oficjalna ceremonia wręczenia nagrody ONE OF US, którą w tym roku otrzymał dr John Bruchalski, były aborcjonista. Stał się teraz liderem medycyny służącej obronie życia. Dzięki otworzeniu centrum praktyki medycznej pro-life oferuje bezpieczne schronienie dla matek z zagrożonymi ciążami. Poprzez właściwą opiekę medyczną szanującą prawo do życia nienarodzonego dziecka, przywraca matkom nadzieję. Po ceremonii odbył się koncert -Symfonia Życia stworzonej pod mecenatem Fundacji Jerome’a Lejeune’a.

Tegorocznym tematem XI Światowego Kongresu Rodzin było: „Twórzmy narody przyjazne rodzinie: czyńmy rodzinę znowu silną”. Patronat objął premier Węgier, Victor Orban. Światowy Kongres Rodzin składał się z różnych wydarzeń, wśród nich były: Budapesztańskie Forum Demograficzne, Festiwal Rodzin „Niech żyje rodzina” oraz Światowe Forum Młodych Liderów. W niedzielę 28 maja miała miejsce międzynarodowa parada rodzin, która przeszła ulicami Budapesztu spod budynku węgierskiego Parlamentu na plac przed Bazyliką św. Stefana.

 

Joanna Banasik
Justyna Gajos

Fot.: Joanna Banasik

 

Nasze inicjatywy