Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

„In vitro” nie będzie finansowane z budżetu Krakowa

Fot.: JB

9 maja 2018 r. Rada Miasta Krakowa zdecydowała o nieprzyjęciu projektu uchwały „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa na lata 2017-2020”.

Podczas sesji przeciwko przyjęciu obywatelskiego projektem ustawy zagłosowało 22 radnych, za przyjęciem było 20 radnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Obywatelski projekt „In vitro dla krakowian” to inicjatywa grupy mieszkańców, których wspierali radni Nowoczesnej. Pod projektem podpisało się około 5 tys. osób.

Podpisy pod tym projektem zbierane były do kwietnia 2017 roku. Grupa mieszkańców Krakowa zebrała wówczas ponad 4,5 tys. podpisów, by w grudniu przekazać je do Urzędu. Po pierwszej weryfikacji okazało się, że połowa podpisów jest nieważna. Nieścisłości były związane z nieprawidłowym miejscem zamieszkania, błędnymi peselami i adresami mailowymi. Inicjatorzy projektu dostali 21 dni na uzupełnienie brakujących podpisów. Zebrali wówczas około 3 tys. podpisów i pod koniec lutego projekt „in vitro dla krakowian” pojawił się w BIP.

Głosowanie poprzedziła dyskusja. Jan Franczyk radny z PiS mówił: „narodziny każdej ludzkiej istoty są czymś pięknym, ale można do tego doprowadzić metodą niegodziwą. W trakcie tej procedury jest dokonywana selekcja zarodków, są wybierane te, którym dana jest szansa na dalszy rozwój, a którym nie. Nikt nie dał człowiekowi prawo do decydowania, że jakaś ludzka istota ma prawo do rozwoju, a inna nie. To Niemcy w trakcie II wojny światowej uzurpowali sobie takie prawo”.

Procedura „in vitro” prowadzi do śmierci od 60 do 80 proc. poczętych w ten sposób istot ludzkich (według danych z USA jest to nawet ponad 90 proc. [M. J. Tucker, Highlights from the 66th Annual Meeting: Humans Are Ineffi cient Reproducers, October 25, 2010]), nie jest procedurą leczniczą, ponieważ nie leczy niepłodności, jest wyłącznie techniką umożliwiającą ominięcie jej skutków i jest niezgodna z polską Konstytucją, która w art. 38 stanowi, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Radni Miasta Krakowa uczcili minutą ciszy śmierć śp. dr inż. Antoniego Zięby, zasłużonego obrońcy życia, który odszedł do Domu Ojca 3 maja o godzinie 17.00 po ciężkiej chorobie. Był ikoną polskiego środowiska pro-life, znany był z bezkompromisowej walki o prawo do życia dla każdego nienarodzonego dziecka.

 

JB
Źródło: info.pl

 

Nasze inicjatywy