Nie istnieje obowiązek udzielania ministrowi zdrowia informacji na temat liczby przypadków powoływania się przez lekarzy na klauzulę sumienia – stwierdził Instytut Ordo Iuris.
Chodzi o działanie resortu zdrowia, który skierował do 406 szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi zapytanie: ile razy lekarze, powołując się na klauzulę sumienia, odmówili przeprowadzenia badań prenatalnych bądź udziału w aborcji.
Instytut dokonując analizy stanu prawnego stwierdził, że:
1) działania Ministra Zdrowia w powyższym zakresie nie znajdują podstaw w obowiązujących przepisach prawa,
2) tym samym, szpital nie jest zobowiązany do przekazywania organowi informacji o które prosiło Ministerstwo Zdrowia.
W swojej analizie, Instytut podkreślił m.in., że „na podmiotach leczniczych nie ciąży obowiązek gromadzenia i przetwarzania danych w zakresie odmowy wykonania procedury aborcji lub skierowania na badania prenatalne„.
W piśmie możemy przeczytać, że żądanie ministerstwa „może prowadzić de facto do naruszenia art. 53 ust. 7 Konstytucji zakazującego zobowiązywania do ujawniania światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania kogokolwiek. W sytuacji takiej, dyrekcja szpitala realizując przedmiotową prośbę MZ, naraża się na ewentualną odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych lekarza, którego uchylenie się od wykonania świadczeń medycznych ze względów sumienia zostałoby w ten sposób ujawnione”.
Pobierz cały dokument: Analiza.Ordo.Iuris – Klauzula.sumienia