Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Kanonizacja ojca Stanisława Papczyńskiego w Watykanie

Fot.: marianie.lublin.pl

W Watykanie odbyła się kanonizacja założyciela zgromadzenia księży marianów, błogosławionego Stanisława Papczyńskiego (1631-1701). Ojciec Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców pragnących potomstwa.

Na mszę przybył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz delegacja Episkopatu Polski, z przewodniczącym arcybiskupem Stanisławem Gądeckim na czele.

Wraz z księdzem Papczyńskim w poczet świętych wpisana została również szwedzka zakonnica Maria Elżbieta Hesselblad.

Mówiąc o obojgu nowych świętych Papież Franciszek podkreślił, że „pozostawali ściśle zjednoczeni z męką Jezusa, i w nich przejawiła się moc Jego zmartwychwstania … Kościół ukazuje nam dzisiaj dwoje swoich dzieci, będących przykładnymi świadkami tej tajemnicy zmartwychwstania”.

Arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że „ojciec Papczyński razem z siostrą Hesselblad stanowią swoisty dyptyk, jak dwa skrzydła jednego ołtarza; łączy ich postawa miłosierdzia”.

Ojciec Papczyński, założyciel pierwszego polskiego zakonu męskiego jest patronem dzieci poczętych i obrońców życia. Urodził się jako Jan 18 maja 1631 roku w Podegrodziu koło Starego Sącza.

Przesłanie ojca Papczyńskiego o godności życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest w dzisiejszych czasach ciągle aktualne. O. Papczyński uczył, że nie ma ludzi niechcianych, niegodnych życia, bo każdy jest powołany i kochany przez Boga. Założyciel marianów dawał świadectwo i wzywał do świętości i piękna życia ludzkiego.

 

JB
Źródło: radiovaticana.va

Nasze inicjatywy