Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Karta Praw Dzieci Nieuleczalnie Chorych

Fot.: niamwhan / FreeDigitalPhotos.net

Watykański szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus przedłożył projekt dokumentu „Karta Praw Nieuleczalnie Chorych Dzieci”.

Dokument przypomina o kluczowej roli rodziny pacjenta, sprzeciwia się odrzuceniu, gwarantuje opiekę paliatywną i daje prawo do nowych terapii. Projekt dokumentu powstał, aby zapobiec dramatom podobnym do tych, jakie spotkały rodziców m.in. Alfiego Evansa oraz Charliego Garda.

Myślą przewodnią dokumentu jest stwierdzenie, że są niestety dzieci których nie da się wyleczyć, nie ma natomiast dzieci, którym można odmówić opieki.

Projekt wprowadza wiele istotnych zmian, w szczególności wskazuje na zawarcie współpracy między kadrą medyczną a rodzinami chorych. Podkreśla zaangażowanie bliskich w terapię oraz zapewnienie im możliwości wyboru struktur medycznych. W Kracie Praw Nieuleczalnie Chorych Dzieci jest zapisane prawo do ponownej diagnozy, zmiany leczenia, korzystania z terapii eksperymentalnych i paliatywnych.

Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia arcybiskupa Vincenzo Pagli, projekt tej Karty jest szczególnie aktualny w naszych czasach: „Myślę, że inicjatywy takie są dziś szczególnie ważne, ponieważ w dwóch przypadkach, Charliego i Alfiego, współczesne społeczeństwo znalazło się w punkcie krytycznym – powiedział Radiu Watykańskiemu

Dyrektor szpitala Dzieciątka Jezus Mariela Enoc powiedziała, że za pośrednictwem Parlamentu Europejskiego chcą rozpowszechnić tę Kartę we wszystkich krajach członkowskich: „Nie chcemy być punktem odniesienia, ale popularyzacji. Chcemy, by inne szpitale pediatryczne, stowarzyszenia rodziców czy chorych w Europie i na całym świecie wzięły ją pod uwagę. Musimy podjąć współpracę. Chciałam ją nawiązać ze szpitalem, w którym leczony był Alfie, ale mi odmówiono. Mam nadzieję, że uda się z innymi placówkami. Szpital Dzieciątka Jezus należy do wszystkich sieci europejskich, dlatego nie powinno być problemów z nawiązaniem współpracy, również w zakresie refleksji nad terapią”.

 

JB
Źródło: vaticannews.va

 

Nasze inicjatywy