Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Kilkadziesiąt tysięcy obrońców życia na ulicach Szczecina

W XIII Szczecińskim Marszu dla Życia przemaszerowało 20 tysięcy osób. Hasłem tegorocznego marszu były słowa „Kobieta jest piękna”.

Szczeciński Marsz dla Życia nie był manifestacją przeciw komuś, bądź czemuś. Był manifestacją za życiem i jego radosną afirmacją. Dzięki swojej formie wypełnionej kolorowymi flagami, balonami, okrzykami i śpiewem, miał niezwykle radosny charakter. Tę formę zawdzięczał zaangażowaniu młodzieży w jego organizację oraz ks. Tomaszowi Kancelraczykowi, głównemu organizatorowi i propagatorowi tego wydarzenia. Wolontariusze, którzy tak licznie włączyli się w organizowanie Marszu, mieli możliwość zaangażowania się w wielkie dzieło i formację ku obronie wartości ludzkiego życia. To znakomita okazja dla młodych osób, do poznania nowych, niezwykle wartościowych ludzi, być może zawiązania przyjaźni na całe życie oraz wspólnego działania dla większego, wspólnego celu.

Kobieta jest piękna! Każda z uczestniczek nie mogła nie usłyszeć tego niezwykle dowartościowującego okrzyku. Został on podkreślony w niezwykłym geście organizatorów – każda z pań, biorąca udział w Marszu, niezależnie od wieku i stanu, otrzymała białą różę. Nie był to gest wyłącznie szarmancki. Biała róża stanowiła nawiązanie do działań Mary Wagner, obrończyni życia z Kanady, która wręczała właśnie białe róże kobietom w klinikach aborcyjnych. Wręczając kwiat, rozmawiała z kobietami, które oczekiwały na dokonanie aborcji i wiele z nich, odwiodła od tego czynu. Za takie działania wielokrotnie trafiała do więzienia – spędziła tam łącznie blisko 3 lata – w którym również obecnie przebywa.

Ks. Tomasz Kancelarczyk wyjaśnił, że hasło Marszu „Kobieta jest piękna” nawiązywało do słów św. Jana Pawła II. Hasło to odzwierciedlenie tytuł „listu do kobiet” św. Jana Pawła II: Mulieris Dignitatem „Godność kobiety”. Biała róża to nawiązanie do delikatności, do czystości i do wartości życia człowieka.

Obok tradycyjnego przemarszu, Szczecińskiemu Marszowi dla Życia towarzyszyła zbiórka pieluszek jednorazowych dla dzieci uratowanych od aborcji zorganizowana przez Fundację Małych Stópek. Do fundacji każdego tygodnia zgłaszają się osoby, które zgłaszają sytuację zagrożenia aborcją. Fundacja zapewnia im wsparcie – zarówno psychologiczne, rozmowę i towarzyszenie, jak również gwarantuje pomoc materialną dla mamy, która zrezygnuje z zamiaru aborcji.

Szczeciński Marsz dla Życia organizowany jest głównie przez organizacje oraz osoby związane z Kościołem Rzymsko-Katolickim, ale uniwersalność bronionych wartości sprawia, że jednoczy osoby innych wyznań – prawosławnych, protestantów, jak również osoby niezrzeszone we wspólnotach religijnych, uznające wartość ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Śmiało można powiedzieć, iż bogactwo społeczności lokalnej w doskonały sposób odzwierciedla się w przekroju uczestników Szczecińskiego Marszu.

Od lat nasz Marsz słynie ze swojej wielkości i atrakcyjności, dlatego przyciąga gości z najróżniejszych zakątków nie tylko Polski, czy Europy, ale i świata.

JB
Źródło: marsz.szczecin.pl
Fot. Szczeciński Marsz dla Życia

 

Nasze inicjatywy