Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Kolejny zamach na zdrowie kobiet

Fot.: foto76 / FreeDigitalPhotos

Food and Drug Administration – FDA (Agencja Żywności i Leków) zdecydowała się dopuścić do użytku pigułkę o nazwie Addyi (występującą również pod nazwą Flibanserin), produkowany przez koncern Sprout Pharmaceuticals. Pigułka przeznaczona jest dla kobiet przed menopauzą cierpiących na zaburzenia, lub brak popędu seksualnego.

FDA dwukrotnie, w latach 2010 i 2013, odrzucała już wnioski o wprowadzenie tego leku na rynek wskazując na jego wątpliwą skuteczność i szkodliwe dla zdrowia skutki uboczne. Specjaliści wskazują, że porównywanie jej do viagry jest nieporozumieniem, gdyż środek dla mężczyzn nie leczy braku seksualnego pożądania, a jedynie zaburzenia erekcji. Addyi to lek psychiatryczny, którego codzienne przyjmowanie będzie się zawsze wiązać z ryzykiem.

– To nie jest lek, który się przyjmuje na godzinę przed seksem. Trzeba go przyjmować przez tygodnie, lub miesiące, aby dostrzec jakiekolwiek skutki – powiedziała Leonore Tiefer, psycholog i terapeutka zaburzeń seksualnych. W ub. miesiącu organizowała ona akcję zbierania podpisów pod petycją do FDA, aby nie zgadzała się na komercjalizację leku.

Na opakowaniach „Viagry dla kobiet” ma znaleźć się ostrzeżenie, że w połączeniu z alkoholem może niebezpiecznie obniżać ciśnienie krwi, lub nawet powodować omdlenia. Objawy te mogą również wystąpić przy przyjmowaniu preparatu wraz z niektórymi innymi popularnymi lekami.

Producentem Addyi jest firma Sprout Pharmaceuticals. Według jej przedstawicieli środek powinien znaleźć się w sprzedaży od 17 października tego roku. Przez pierwszych 18 miesięcy obecności na runku nie będzie on reklamowany w telewizji czy radiu. Sprout Pharmaceuticals ma się w tym czasie skupić na spopularyzowaniu go wśród lekarzy.

JB
Źródło: glosdlazycia.pl

Nasze inicjatywy