Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Koniec z finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Fot. Wikimedia Commons

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia minister Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że program dot. refundacji procedury in vitro będzie kontynuowany do połowy przyszłego roku, później już nie!

Rządowy program in vitro ruszył 1 lipca 2013 r i był przewidziany do 30 czerwca 2016 r. W ostatnich dniach urzędowania Rządu PO-PSL program ten został przedłużony od 1 lipca 2016 r do 31 grudnia 2019 r, przeznaczono na ten cel ok. 304 mln zł. Przedłużenie programu było krytykowane przez PiS. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu sejmowej komisji przedstawiał plany swojego resortu, odpowiadając na pytania posłów, poinformował, że program będzie trwał do połowy przyszłego roku, później już nie.

Para będzie mogła przystąpić do programu, jeśli lekarz zdiagnozował u niej bezwzględną przyczynę niepłodności lub ma ona udokumentowane nieskuteczne leczenie przez co najmniej 12 miesięcy. Kobieta w dniu zgłoszenia do programu nie może mieć ukończonego 40 roku życia, natomiast nie ma ograniczeń wiekowych dla mężczyzn.

Minister zapytany o klauzulę sumienia wyjaśnił, że: „Klauzula sumienia to nie jest kwestia poglądów ministra zdrowia, tylko TK uznał, że to jest fundamentalne prawo każdego obywatela, także lekarza. I cóż ja więcej mogę do tego dodać. To jest wyrok TK i on nie wymaga żadnej aktywności ze strony ministra zdrowia, żeby to potwierdzić w jakiś sposób” – powiedział minister podczas posiedzenia komisji.

 

JB
Źródło: wPolityce.pl

Nasze inicjatywy