Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Leki przeciwbólowe w ciąży – najnowsze ustalenia

Fot.: amenic181/FreeDigitalPhotos

Przyjmowanie leków przeciwbólowych przez kobietę będącą w ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Naukowcy ustalili, że niektóre substancje mogą prowadzić do problemów w zachowaniu dziecka.

Z wyników badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że kobiety, które przyjmują popularne leki przeciwbólowe, w których skład wchodzi acetaminophen, częściej rodzą dzieci sprawiające kłopoty swoim zachowaniem. U kobiet, które nie przyjmowały leków, takie ryzyko jest znacznie mniejsze.

Nie oznacza to jednak, że kobiety w ciąży powinny zrezygnować z przyjmowania takich leków, jak np. paracetamol: „Wciąż uważamy, że lepiej jest przyjąć paracetamol w ciąży, niż narazić się na ryzyko wynikające z gorączki lub silnego bólu. Natomiast inne leki przeciwbólowe nie są uważane za bezpieczne w czasie ciąży” – uspokaja kierująca zespołem badawczym dr Evie Stergiakouli z University of Bristol.

Dr Hal Lawrence z American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG)uważa, że: „Zaburzenia zachowania są wieloczynnikowe i bardzo trudno powiązać je z jedną tylko przyczyną”. Po urodzeniu się dziecka rozwój mózgowia i całego układu nerwowego trwa nadal. Dzieci podlegają działaniu wielu czynników, które mogą potencjalnie prowadzić do problemów behawioralnych.

W przeprowadzonych badaniach zbadano także częstość stosowana paracetamolu, gdy dzieci tych kobiet miały 5 lat. Pytanie o przyjmowanie paracetamolu skierowano także do mężów i partnerów respondentek. Okazało się, że ponad 80 proc. par w wieku rozrodczym lekką ręką sięga po paracetamol.

To jest bardzo zła wiadomość. Przyzwyczajenie się do stosowania jakiegoś leku, w konsekwencji wytwarza zachowanie automatyczne, które już znacznie słabiej podlega kontroli.

 

JB
Źródło: hli.org.pl

 

Nasze inicjatywy