Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Na Łotwie coraz mniej aborcji

Na Łotwie, gdzie proaborcyjne ustawodawstwo należy do jednych z najbardziej liberalnych na świecie, od czasu kiedy ten kraj odzyskał niepodległość, liczba aborcji zmniejszyła się kilkakrotnie. Jak przewiduje Dace Matule, przewodnicząca Łotewskiego Towarzystwa Ginekologów i Położnych, liczba ta będzie jeszcze spadać. Na pewno wiąże się to także z tym, że wiele osób w wieku rozrodczym wyjeżdża za granicę.

Działacze pro-life z Łotwy prowadzą w tym kraju działania, które mają uświadomić ludziom, że aborcja to zabicie nienarodzonego człowieka. Niedawno na jednym z głównych deptaków Rygi ułożono 27 rzeźb dzieci w pozycji embrionalnej, które symbolizowały liczbę aborcji, jakich codziennie dokonuje się w łotewskich szpitalach i klinikach. Instalacja ta, całkowicie niechroniona, pozostawała na jednej z głównych ulic stolicy Łotwy przez kilka tygodni.

Ta inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Całe rodziny przychodziły, aby ją zobaczyć. Czytały w językach łotewskim, rosyjskim i angielskim historie o aborcji, opowiedziane z punktu widzenia zabitych dzieci. Wielu obok rzeźb kładło kwiaty, niektórzy palili świeczki, inni płakali.

Celem przedsięwzięcia miało być otwarcie debaty o aborcji w kraju o katastrofalnie niskim przyroście naturalnym, gdzie przerywanie ciąży na życzenie jest dozwolone w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka, a z powodów społecznych i zdrowotnych nawet do 28. tygodnia.

W październiku w łotewskim parlamencie odbyła się konferencja poświęcona obronie życia. Wsparli ją sławni łotewscy artyści, muzycy, aktorzy, dziennikarze, księża, politycy oraz sportowcy.

Z danych Johnston`s Archive wynika, że na Łotwie w 1989 roku na 38.922 urodzeń dokonano 53.169 aborcji. W 2003 r. współczynnik wynosił 904 aborcje na 1000 urodzeń, a w 2010 roku na 1000 urodzeń było 387 aborcji.

Na Łotwie przygotowywane są obecnie projekty zmian ustawy dotyczącej aborcji. Część polityków chce zaostrzenia przepisów, podkreślając, że niski wskaźnik narodzin stanowi zagrożenie dla przyszłości narodu i wymusza podejmowanie działań na rzecz rozrodczości.

Nasze inicjatywy