Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Narodowy Program Prokreacyjny bez finansowania „in vitro”

Fot.: Adam Nurkiewicz/Wikimedia Commons

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że za kilkanaście tygodni zostanie uruchomiony Narodowy Program Prokreacyjny. Program „ma na celu całkowite odejście od finansowania procedury ‘in vitro’” – zapewnił szef resortu zdrowia.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł złożył tę deklarację w rozmowie z radiem TOK FM. Zgodnie z założeniami programu, w każdym województwie ma istnieć co najmniej jedna klinika, która zajmie się niepłodnymi pacjentami. Na początku ma powstać ich 16. Stworzony zostanie również Bank Tkanek Germinalnych dla chorych na raka.

Minister chce, aby jednym z założeń programu była edukacja. W szkołach specjalni edukatorzy przeszkoleni przez ministerstwo będą uświadamiać młodzież, że styl życia ma wpływ na płodność. Ministerstwo przygotuje też spoty reklamowe czy materiały edukacyjne dla uczniów i studentów. Dla położnych, ginekologów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przygotowane zostaną specjalne kursy dokształceniowe.

Minister Radziwiłł tłumaczył, że: „Niepłodność to czubek góry lodowej. To efekt różnego rodzaju sytuacji zdrowotnych. Naszym celem jest powrót do korzeni wiedzy medycznej na ten temat. To nie rewolucja, ale obalenie mitu, że do leczenia niepłodności prowadzi tylko jedna droga na skróty: ‘in vitro’”.

Minister Zdrowia zapowiedział pomoc w zabezpieczeniu płodności osobom chorującym na raka. Zamiast „in vitro” powstanie Bank Tkanek Germinalnych: „Chorującej kobiecie można usunąć fragment tkanki jajnika, zamrozić go i po zakończeniu leczenia onkologicznego ponownie wszczepić, aby mogła odzyskać naturalną płodność”.

 

JB
Źródło: tokfm.pl

Nasze inicjatywy