Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Neil Gorsuch został sędzią Sądu Najwyższego USA

Fot.: The White House/Wikimedia Commons

W Białym Domu odbyła się ceremonia zaprzysiężenia Neila Gorsucha na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Został 113 sędzią tej instytucji. Wybrano go zwykłą większością głosów, stosunkiem 54 „za” do 45 „przeciw”.

Neil Gorsuch to absolwent Columbia University, Uniwersytetu Johna Harvarda i Uniwersytetu w Oksfordzie. Jest znany ze swych konserwatywnych poglądów i uważany jest za zwolennika tzw. oryginalizmu, tj. koncepcji twierdzącej, iż ustawa zasadnicza powinna być rozumiana i interpretowana tak, jak Ojcowie Założyciele by ją rozumieli – bez wszystkich późniejszych naleciałości i egzegezy prawnej wynikłej z historii.

Gorsuch uważany jest za przeciwnika aborcji. Uważa się tak ze względu na poglądy wyrażone przez niego w książce „The Future of Assisted Suicide and Euthanasia”, gdzie broni niepodważalnego prawa do życia.

Neil Gorsuch jest najmłodszym sędzią Sądu Najwyższego w ostatnich 25 latach. Funkcja sędziego Sądu Najwyższego jest sprawowana dożywotnio, a wyroki Sądu Najwyższego nie podlegają apelacji.

 

JB
Źródło: polskieradio.pl

 

 

Nasze inicjatywy