Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Peru: aborcyjny wyłom. Nie ustają protesty

Fot. Wikimedia Commons

Ministerstwo Zdrowia Peru zatwierdziło przepisy dotyczące wykonywania tzw. „aborcji terapeutycznej” w razie zagrożenia życia matki.

Przeciwko dopuszczalności aborcji pod jakąkolwiek postacią, Peruwiańczycy masowo protestowali w stolicy kraju i wielu innych miastach. Do protestów dołączył Episkopat, który skierował do społeczeństwa i władz specjalny apel „Nie zabijaj dziecka w łonie matki”.

Biskupi odrzucają „aborcję terapeutyczną”. Podkreślają, że „po raz pierwszy w historii Peru otwiera drogę do aborcji, czyli do zabójstwa niewinnej ludzkiej istoty”. Tym bardziej, że Konstytucja Peru stanowi, że każda osoba ludzka ma prawo do życia i przysługuje jej ono od chwili poczęcia.

Rozwiązanie forsowane przez Ministerstwo Zdrowia jest więc niemoralne i niezgodne z konstytucją.

Duchowni przypominają, że w Peru, „matka w ciąży i poczęte dziecko mają takie samo prawo do życia. Specjaliści wykazują, że w wyjątkowych przypadkach, kiedy zagrożone jest życie matki i dziecka, dzięki technice lekarskiej są dziś dostępne wielorakie sposoby, by oboje uchronić przed śmiercią”.

Ministerialne przepisy wykonawcze o zabiciu dziecka nienarodzonego, które „zagraża zdrowiu bądź życiu matki” uzależniają dokonanie aborcji od decyzji kobiety i lekarzy.

Biskupi apelują do prezydenta Peru Ollanty Humali o wycofanie przepisów zezwalających na stosowanie aborcji w sytuacji zagrożenia życia matki.

za: pl.radiovaticana.va

Nasze inicjatywy