Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

PE: Będzie zakaz macierzyństwa zastępczego

Fot.: taesmileland/FreeDigitalPhotos.net

Parlament Europejski stanowczo potępił praktykę surogacji – macierzyństwa zastępczego. Uczynił to przyjmując doroczny raport nt. praw człowieka i demokracji w świecie w 2014 roku i polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie.

W paragrafie 114 raportu czytamy, że Europarlament potępia „praktykę macierzyństwa zastępczego, które podważa ludzką godność kobiety, skoro jej ciało i jej funkcje rozrodcze są używane jako towar”.

Deputowani do PE uważają, że praktyka wynajmowania matek zastępczych, która powoduje „wykorzystywanie w celu reprodukcyjnym ludzkiego ciała dla finansowego lub innego zysku, szczególnie w przypadku ubogich kobiet w krajach rozwijających się, powinna być zakazana i traktowana jako pilna sprawa w ochronie praw człowieka”.

Decyzja Parlamentu Europejskiego potwierdza stanowisko wyrażone już w 2011 r. Wtedy Parlament oświadczył, że zjawisko matek zastępczych przyczynia się do wzmożenia handlu kobietami i dziećmi oraz nielegalnych adopcji ponad granicami państw.

Obecnie PE uznał, że praktyka macierzyństwa zastępczego powinna być zakazana.

Decyzję Europarlamentu poparła Federacja Europejskich Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE). Jak zauważył przewodniczący FAFCE Antoine Renard – tekst raportu zawiera „kilka problematycznych” stwierdzeń, sprzecznych z zasadą solidarności i godnością człowieka. „Mimo to na dzisiejsze głosowanie patrzymy jak na znak nadziei” – stwierdził Renard.

 

JB
Źródło: info.wiara.pl

Nasze inicjatywy