Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Picie alkoholu w ciąży może stać się przestępstwem

Dziecko w 7 tygodniu od poczęcia.

Brytyjski sąd apelacyjny zadecyduje o przyznaniu odszkodowania sześcioletniej dziewczynce z płodowym zespołem alkoholowym, wywołanym przez spożywanie alkoholu przez matkę podczas ciąży.

Proces wywołał dyskusję w Wielkiej Brytanii. Szczególnie żarliwymi przeciwnikami decyzji są przedstawiciele brytyjskiej agencji aborcyjnej BPAS: „delegalizowanie pewnego zachowania podczas ciąży stałoby się podstawą dla dalszych zakazów dotyczących innych działań mogących zagrażać zdrowiu dziecka”.

Płodowy zespół alkoholowy wielopłaszczyznowo ogranicza rozwój dziecka, zagraża on wszystkim częściom ciała, a w szczególności mózgowi. Konsekwencje są wielorakie, od zaburzeń motorycznych, osłabienia pamięci czy zwiększonej impulsywności do poronienia lub deformacji twarzy. Dziecko może cierpieć na zaburzenia przywiązania, co skutkuje osłabionymi więziami emocjonalnymi z rodzicami bądź opiekunami.

W samej Wielkiej Brytanii tylko w 2012 roku zdiagnozowano 252 tego zespołu chorobowego.

W pisemnej decyzji Wyższego Trybunału Odwoławczej Izby Apelacyjnej stwierdzono, że płodowy zespół alkoholowy był bezpośrednim skutkiem spożywania alkoholu podczas ciąży. Kończy się on słowami: „jeżeli dziecko nie było osobą w chwili spożywania alkoholu przez matkę, z punktu widzenia prawa nie mogła ona popełnić przestępstwa”.

Decyzja sądu jest kluczowa dla dalszego rozwoju sprawy, jako że brytyjski system prawny opiera się na precedensach i orzeczenie sędziego mogłoby się stać podstawą do odniesień dla późniejszych przypadków.

Za: Daily Mirror, UK

http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/drinking-pregnant-could-become-criminal-4565815

 

Nasze inicjatywy