Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Pigułka „dzień po” nie wszędzie bez recepty

Fot.: Naypong / FreeDigitalPhotos

Nie wszystkie kraje członkowskie UE dostosowały się do wymogów Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzenia środka ellaOne bez recepty.

Przed wydaniem rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie sprzedaży ellaOne bez recepty zakup pigułki musiał być poprzedzony konsultacją lekarską w następujących krajach wspólnoty: Niemcy, Polska, Włochy, Węgry, Grecja i Chorwacja. Na Malcie pigułka nie była dostępna ze względu na ustawowy zakaz dopuszczenia do obrotu środków antykoncepcyjnych. W pozostałych krajach UE – od 2009 roku można ją kupić bez recepty.

Na Węgrzech, po ogłoszeniu przez KE decyzji wprowadzenia do obrotu ellaOne bez recepty, rząd Viktora Orbana znowelizował obowiązującą ustawę i uchwalił nową. Węgry zdecydowały, że pigułka „dzień po” nadal będzie dostępna tylko na receptę. We Włoszech związki katolickich farmaceutów i lekarzy zapowiedziały, że nie będą wydawać ellaOne bez recepty. Nie wiadomo jeszcze, czy ten kraj ostatecznie podporządkuje się unijnym zaleceniom. W Niemczech sprzedaż pigułki bez recepty spotkał się też z protestami świata medycznego. Eksperci zwracają uwagę na konieczność konsultacji medycznej przed zastosowaniem pigułki i na poważne komplikacje zdrowotne u kobiet przyjmujących np. leki antydepresyjne czy przeciw padaczce. W Chorwacji słychać głosy obawy, że jeśli ellaOne zostanie wprowadzona bez recepty, może stać się alternatywą dla antykoncepcji. Chorwacja podkreśla, Podkreślają, że należy informować – zwłaszcza ludzi młodych – o faktycznych skutkach stosowania takich pigułek.

Polski resort zdrowia uważa jednak, że musi dostosować się do rozporządzenia Komisji Europejskiej bo nie ma innego rozwiązania. Jednak przykład Węgier pokazuje, że aby utrzymać sprzedaż pigułki na receptę wystarczy zmienić ustawę. W Polsce Naczelna Rada Aptekarska zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz wszystkich kompetentnych organów administracji publicznej do podjęcia bezzwłocznych, zdecydowanych i skutecznych działań w celu wprowadzenia regulacji prawnych, które zapewnią, że produkty zawierające octan uliprystalu wydawane były wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej.

Joanna Banasik
Źródło: ekai.pl, nia.org.pl

 

Nasze inicjatywy