Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Pigułkę ellaOne należy całkowicie wycofać z obrotu

Fot.: foto76 / FreeDigitalPhotos

Przedstawiciele Prawicy Rzeczpospolitej uważają, że rząd ma obowiązek wycofać pigułkę ellaOne i podobne preparaty z polskiego rynku. Pigułka była do tej pory dostępna bez recepty. Sejm i Senat zmienił to w ubiegłym tygodniu, a teraz ustawa ma trafić do podpisu prezydenta.

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej ws. pigułki ellaOne

Warszawa, 30 maja RP 2017

Rząd ma obowiązek wycofać ellaOne (i podobne preparaty) z polskiego rynku, a nie jedynie kamuflować za pomocą recept ich dostępność. Preparat ten może działać zarówno antykoncepcyjnie, jak i wczesnoporonnie, uniemożliwiając implantację zarodka ludzkiego. W tym drugim przypadku ellaOne powoduje śmierć człowieka w jego najwcześniejszej fazie rozwoju, co jest naruszeniem szeregu polskich norm konstytucyjnych.

Środki takie jak ellaOne niszczą życie dziecka w najwcześniejszej fazie, więc w sposób oczywisty łamią polskie prawo, szczególnie art. 157a kodeksu karnego. Po wprowadzeniu tych preparatów na rynek w okresie rządów PO – PSL prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek interweniował – wspólnie z obecnym wiceministrem rządu PiS Janem Dziedziczakiem i profesorem Bogdanem Chazanem – przeciw temu bezprawiu w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

To, że rząd PO – PSL w sposób jednoznaczny łamał polskie prawo, nie znaczy, że rząd PiS powinien prowadzić politykę złej kontynuacji. Przypominamy, że partia rządząca w kampanii wyborczej głosiła hasło „dobrej zmiany”. Rząd ma jeszcze trochę czasu, aby udowodnić, że w tej kwestii nie kłamał. Oczekujemy dobrej zmiany – niezwłocznego przywrócenia porządku prawnego poprzez całkowite wycofanie preparatu ellaOne (i podobnych) z polskiego rynku. Prawica Rzeczypospolitej apelowała o to do rządu PO – PSL i będzie to konsekwentnie robić aż do realizacji.

W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:

Marian Piłka, Lech Łuczyński, Lidia Sankowska-Grabczuk

 

Nasze inicjatywy