Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Powinni odmówić…

Senator Waldemar Kraska, fot. Wikimedia Commons

Senator Waldemar Kraska uważa, że dyrektorzy szpitali powinni odmówić podawania ministrowi zdrowia danych odnośnie powoływania się lekarzy na klauzule sumienia.

Resort skierował do 406 szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi zapytanie: ile razy lekarze, powołując się na klauzulę sumienia, odmówili przeprowadzenia badań prenatalnych bądź udziału w aborcji.

Postępowanie ministerstwa zdrowia budzi kontrowersje.

„W swojej interpelacji senatorskiej zadam pytanie, po co panu ministrowi takie dane. Zastanawiające jest, dlaczego w tej chwili lekarze, którzy postępują zgodnie ze swoim sumieniem są na cenzurowanym u ministra. Myślę, że to może być ze strony ministerstwa jakiś rodzaj inwigilacji lekarzy, by utajniali swoje poglądy. Jeśli zaś postępują zgodnie ze swoim sumienie, to nie mają tego ujawnić. Nie mam pojęcia czym ministerstwo, zadając to pytanie się kierowało” – powiedział senator Kraska w wywiadzie dla portalu fronda.pl.

Polityk PiS uważa, że kierowanie się klauzulą sumienia jest sprawą intymną, która powinna być uszanowana.

Te dane powinny być chronione tajemnicą lekarską. Dyrektorzy szpitali powinni zbojkotować i nie podawać ministrowi zdrowia danych odnośnie powoływania się lekarzy na klauzule sumienia” – dodał Waldemar Kraska, który sam jest lekarzem chirurgiem.

za: fronda.pl

Nasze inicjatywy