Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Powstają kolejne Groby Dzieci Utraconych

Fot.: koko-tewan / FreeDigitalPhotos.net

Na cmentarzu w Rypinie w diecezji płockiej został poświęcony Grób Dziecka Utraconego. Powstał z inicjatywy ks. prałata Tadeusza Zabornego, proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy.

Groby Dzieci Utraconych spełniają potrójną funkcję. Po pierwsze jest to grób w pełnym tego słowa znaczeniu dla dzieci zmarłych wskutek poronienia. Po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało. Po trzecie jest to również forma katechezy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym, że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.

Mszy Świętej koncelebrowanej w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Rypinie przewodniczył ks. dr Jarosław Kamiński, diecezjalny duszpasterz rodzin i dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Ks. dr Jarosław Kamiński w kazaniu wyraził swoje zadowolenie z faktu, że dzięki powstaniu Grobu Dziecka Utraconego dzieci, które zmarły pod sercem matki będą miały swój godny grób, a rodzice miejsce, gdzie: – „będą mogli pomodlić się, zapalić znicz, zostawić kwiaty i zwyczajnie po ludzku zapłakać. (…) Te dzieci żyją w Bogu – mówił św. Jan Paweł II, bo On jest Bogiem bogatym w Miłosierdzie. Dlatego dzisiaj chcemy bardziej otoczyć modlitwą rodziców, którzy stracili swoje dzieci. Nie chcemy silić się na wielkie słowa, bo one w obliczu straty i cierpienia wydają się być puste. Chcemy tylko taktownie stanąć obok Was, i wspólnie z Wami drodzy rodzice, zapłakać i wspólnie z Wami powiedzieć: Jezu, ufam Tobie.” – mówił ks. dr Jarosław Kamiński.

Po Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie Grobu Dziecka Utraconego, położono na nim kwiaty i zapalono znicze. Ponadto rozdawano wiernym ulotki informacyjne o tym, jak należy postępować, gdy traci się dziecko przed jego urodzeniem.

Grób Dziecka Utraconego w Rypinie wykonany został z jasnego bloku granitu, który zwieńczony jest białym, marmurowym aniołem. W przyszłości będą w nim chowane doczesne szczątki dzieci, które przyszły na świat w wyniku poronienia, z terenu całego miasta. Jest on także miejscem modlitwy rodziców, którzy od dawna przeżywają ból po przedwczesnej stracie dziecka.

 

JB
Źródło: idziemy.com.pl

Nasze inicjatywy