Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Prof. Wanda Półtawska odznaczona przez prezydenta Orderem Orła Białego

Prof. Wanda Półtawska wielka obrończyni życia i najbliższa współpracownica Jana Pawła II znalazła się w gronie osób zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu. Została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Jest to najwyższe odznaczenie państwowe naszego kraju.

Pani Wanda Półtawska jest doktorem nauk medycznych, specjalistą w dziedzinie psychiatrii, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, niezłomną działaczką pro-life. Podczas II wojny światowej więziona była w niemieckich obozach koncentracyjnych, m.in. w Ravensbrück. Bliska przyjaciółka Jana Pawła II, obecna przy jego śmierci. Autorka wielu książek.

Zwracając się do prof. Wandy Półtawskiej, prezydent Andrzej Duda powiedział:

„Szanowna Pani Doktor! Chciałem podejść, żeby Pani założyć szarfę i przypiąć to odznaczenie. Myślę, że osoba taka jak Pani, o takiej moralności i tak wielkiej etyce i twardych zasadach mogła nie wstawać przed Prezydentem Rzeczypospolitej. Za tę działalność niezłomną przez tak wiele lat, przez dziesięciolecia, od czasów młodości, służby harcerskiej, konspiracji, cierpienia w obozie, a potem świadectwo wiary, wartości, rodziny, życia ludzkiego – zwłaszcza dzieci nienarodzonych – świadectwo bez obawy także służbie, zawsze cichej służbie jako lekarz, jako doradca, jako ten, kto pomagał ludziom, bardzo często w najtrudniejszych chwilach, za wiarę i służbę tak cenioną przez naszego Ojca Świętego Jana Pawła II, za to bardzo dziękuję i jestem zaszczycony, że jest Pani dzisiaj tutaj. Jestem zaszczycony, że mogłem wręczyć Pani to odznaczenie. Dziękuję, że Pani wstała i że spotkaliśmy się prawie na środku tej Sali, mimo tego że lata służby nadwyrężyły Pani siły. Ale wierzę w to, że będzie Pani mogła jeszcze długo służyć nam wszystkim, przede wszystkim zwykłym ludziom, tak jak robiła to Pani przez całe życie. Dziękuję.”

Wanda Półtawska złożyła z kolei na ręce prezydenta podziękowania: „Długo czekaliśmy na to. I dopiero dzięki temu, co tu, teraz mam poczucie, że jednak dożyłam tego, o co chodziło w całym moim życiu i życiu mojego pokolenia. Dziękuję za dzisiejszy dzień, bo wreszcie mam poczucie, że jestem w Polsce, wśród ludzi, którzy rozumieją, co to słowo znaczy” – podkreśliła dr Wanda Półtawska odbierając odznaczenie.

Oto jak wspomina ten dzień dr inż. Antoni Zięba, współzałożyciel Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, redaktor TRK „Źródło”:

We wtorek 3 maja rozdzwoniły się w moim domu telefony – przekazywano radosną wiadomość: dr Wanda Półtawska odznaczona przez Prezydenta Orderem Orła Białego. To wielka radość dla nas obrońców życia człowieka i redaktorów Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”.

Doktor Wandę poznałem ponad 37 lat temu w Wydziale Rodzin Kurii Krakowskiej w czasie spotkania poświęconego odpowiedzialnemu rodzicielstwu. Już na tym pierwszym spotkaniu zachwyciła mnie swą wiedzą i zaangażowaniem w dzieło obrony życia nienarodzonych. Zostałem Jej przedstawiony jako młody, startujący obrońca życia poczętych dzieci, potrzebujący i rady, i rzetelnych materiałów naukowych, medycznych niezbędnych do kompetentnej, mądrej obrony życia człowieka.

Doktor Wanda od razu uzgodniła termin naszego spotkania, obiecała przekazanie ważnych merytorycznie materiałów. Swą wielką wiedzą i bezcennymi materiałami dzieli się prawie 40 lat. Doktor Półtawska jest współzałożycielką Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, którą rozpoczęliśmy 12 października 1980 r., a która trwa do dnia dzisiejszego i przynosi błogosławione owoce (patrz: www.krucjata.org).

Dr Wanda Półtawska należy do niewielkiego grona założycieli i redaktorów powstałego w 1992 r. Tygodnika Rodzina Katolickich „Źródło”. To ona wymyśliła tytuł naszego czasopisma. To jej zawdzięczamy umacnianie w chwilach trudnych, zakradającego się zwątpienia. To Doktor Wanda codziennie od dziesięcioleci uczestnicząca we Mszy świętej uczy nas szczególnej miłości do Chrystusa Eucharystycznego.

W swym, jakże pełnym zaangażowania na rzecz drugiego człowieka, życiu zawsze pełna optymizmu i nadziei, gotowa nieść konkretną pomoc i umocnić wiarę w Jezusa Chrystusa – Króla Wszechświata, Dawcy Życia i Zwycięzcę Śmierci.

W tych chwilach szczególnej radości dziękujemy Wszechmocnemu Bogu za to dobro, którego doświadczyliśmy i doświadczamy poprzez niezmordowaną posługę dr Wandy Półtawskiej i prosimy: Dobry Boże, wspieraj swym potężnym błogosławieństwem naszą Panią Doktor.

 

JB

Źródło: TRK „Źródło”
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP, www.prezydent.pl

 

Nasze inicjatywy